Newsy

Jak skutecznie usunąć plamy z ubrań? UOKiK wybrał najlepsze proszki do białego prania

Newsy

pranie

Czy proszki do białego prania skutecznie usuwają z ubrań plamy i zabrudzenia? Odpowiedzi na to pytanie szukali specjaliści Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Który z 10 przetestowanych detergentów okazał się najlepszy?

Proszek do białego prania - który jest najlepszy?

Specjaliści z UOKiK sprawdzili nie tylko skuteczność proszku w usuwaniu plam, ale także, czy jego masa jest zgodna z tą, którą producent zadeklarował na opakowaniu. Obliczyli, ile wynosi koszt proszku na jedno pranie, a także ocenili stosunek jakości produktów do ich ceny.

- Prawo do rzetelnej informacji jest jednym z podstawowych praw konsumenckich. Chcemy ułatwić konsumentowi wybór, dostarczyć informacje o jakości produktów i wspierać świadome decyzje zakupowe - powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Do badań UOKiK wytypował 10 proszków do prania białych tkanin na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa. Proszki były kupowane w sklepach sieciowych, lokalnych i dyskontach. Badania wykonali pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Łodzi. Trwały one od grudnia 2020 roku do lutego 2021 roku. Proszki przeszły w sumie 197 testów, podczas których UOKiK uzyskał 5392 wyniki cząstkowe.

Aby sprawdzić, jak proszki usuwają plamy, pracownicy laboratorium UOKiK wykorzystali gotową dzianinę bawełnianą z zestawem 15 rodzajów standaryzowanych zabrudzeń, takich jak herbata, podkład w płynie (make-up), lody czekoladowe czy sos spaghetti.

- Badania zdolności usuwania plam, wytrzymałości tkanin i ewentualnej zmiany jej rozmiaru (kurczenia się) po praniu i suszeniu były przeprowadzone w takich samych monitorowanych warunkach. Proszki były dozowane zgodnie ze wskazówkami na etykiecie. Dla każdego cyklu prania proces przebiegał w taki sam sposób - poinformował UOKiK.

Od czego zależy skuteczność proszku?

Skuteczność usuwania plam zależy głównie od rodzaju zabrudzenia. W tej kategorii najbardziej efektywny okazał się proszek Domol Vollwaschmittel (marka własna Rossmann, najlepiej usunął 5 z 15 rodzajów plam - najwięcej ze wszystkich przebadanych produktów). Dobrą skutecznością wykazały się również proszki Formil Active (marka własna Lidla) oraz Tandil Classic (marka własna Aldi).

- Wybierając proszek, warto przyjrzeć się informacjom podanym na opakowaniu, a przy praniu stosować się do pewnych reguł, aby podtrzymywać trwałość i atrakcyjny wygląd ubrań czy innych tkanin, ale też chronić środowisko. Nasi specjaliści przygotowali garść porad, które pomogą konsumentom nie tylko wybrać proszek do bieli, ale również cieszyć się z dłuższego użytkowania posiadanych rzeczy oraz niższego kosztu wykonania prania. To ważne aspekty służące tak budżetowi domowemu, jak i środowisku naturalnemu - powiedział cytowany w komunikacie Chróstny.

Szczegółowe wyniki badania proszków do białego można znaleźć na stronie uokik.gov.pl.

By pranie leżało i pachniało – bez prasowania. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Czujesz się zmęczona i niewyspana? Poznaj 5 prostych trików, dzięki którym będziesz wyglądać na wypoczętą

Jak czyścić jeansy, by służyły nam przez długie lata? Ekspertka: "Odradzałabym proszek do prania"

Jak suszyć pranie? Pani Gadżet zdradza sprytne sposoby

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości