Newsy

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. Zjednoczone Królestwo pogrążone w żałobie

Newsy

Elżbieta II nie żyje

Królowa Elżbieta II nie żyje. Informacja o śmieci została oficjalnie potwierdzona przez Pałac Buckingham 8 września 2022 roku wieczorem. Matka księcia Karola zasiadła na brytyjskim tronie od 1952 roku i była najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii.

Królowa Elżbieta II nie żyje

Sekretarz brytyjskiej królowej Elżbiety II wypowiedział słowa: "London Bridge is down", które oznaczają, że rozpoczęły się przewidziane dworskim protokołem procedury związane ze śmiercią monarchini. Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku po południu, w Pałacu Balmoral, w Szkocji.

Elżbieta II słynęła ze swojej długowieczności. Od 9 września 2015 królowa Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, bijąc rekord królowej Wiktorii (63 lata, 7 miesięcy i 2 dni), której była praprawnuczką. Królowa Elżbieta przez wiele lat cieszyła się wyśmienitym zdrowiem i powszechnie uważano, że to zasługa genów królowej matki, Elżbiety Bowes-Lyon, która dożyła 102 lat.

Jej wysokość chorowała rzadko. 1949 roku zaraziła się odrą i została poddana kwarantannie. Wiele jej problemów zdrowotnych było związanych z jej największą pasją, czyli jeździectwem. W 1994 roku, spadając z konia, złamała nadgarstek. Tuż po wypadku królowa wsiadła na siodło i jak gdyby nigdy nic odjechała do pałacu. Dopiero następnego dnia zwróciła się do lekarza, który założył jej gips.

W 2013 roku Elżbieta II była hospitalizowana z powodu zapalenia żołądka. Przedłużająca się rekonwalescencja uniemożliwiła jej udział w Dniu Wspólnoty Narodów. Z kolei w 2018 roku monarchini przeszła operację usunięcia zaćmy, jednak zabieg nie wiązał się z pobytem w szpitalu. W 2020 roku po raz pierwszy pokazała się publicznie z aparatem słuchowym. Z kolei w 2021 zaczęła używać laski.

We wrześniu 2022 roku Pałac Buckingham przekazał informację, że lekarze są zaniepokojeni stanem zdrowia monarchinii. Do Balmoral, gdzie wówczas przebywała Elżbieta II przyjechali członkowie najbliższej rodziny: książęta Karol, William, Andrzej i Edward, księżniczka Anna, a także Książe Harry z żoną, Meghan Markle.

Elżbieta II - królowa imperium

69-letni okres panowania królowej Elżbiety II to czas niezwykłych zmian. W 1953 roku wbrew radom Churchilla zgodziła się na transmitowanie koronacji. W 1980 roku ślub następcy tronu z lady Dianą Spencer śledziło 750 milionów ludzi z 74 krajów świata. W 2019 roku Elżbieta II opublikowała swój pierwszy post na Instagramie. Media uczyniły z dostojnych arystokratów ikony popkultury.

Podczas swojego panowania łącznie 33 kraje uznawały Elżbietę II za głowę państwa. W 2021 roku Barbados zerwał unię personalną, ogłaszając się republiką. Monarchini pozostawała oficjalną władczynią: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona do końca swojego życia.

Elżbieta II i brytyjska rodzina królewska

U schyłku życia Elżbieta II cieszyła się opinią dobrotliwej staruszki będącej ostoją tradycji. W ciągu życia królowa musiała zmierzyć się z kilkoma skandalami. Jednym z najpoważniejszych był konflikt z księżną Dianą i chłodna reakcja Pałacu Buckingham na tragiczną śmierć księżnej. Oczekiwano, że królowa przemówi natychmiast po otrzymaniu tragicznych doniesień z Paryża, a flaga zostanie opuszczona do połowy masztu. Była synowa nie była jednak już członkiem rodziny królewskiej, więc monarcha, zgodnie z protokołem, nie powinien podejmować tego tematu. Niemniej Diana była matką przyszłego króla. Ostatecznie Elżbieta II przemówiła dzień przed pogrzebem królowej ludzkich serc.

Zobacz: Czteroodcinkowy cykl dokumentalny "Śmierć Diany"

Elżbiecie II zarzucano konserwatywne poglądy, odseparowanie od społeczeństwa i brak umiejętności wygłoszenia przemówienia bez kartki. Olbrzymie kontrowersje budziły małżeństwa jej potomków. Troje z czworga dzieci Elżbiety II i księcia Filipa jest rozwiedzionych. Oliwy do ognia dolał międzynarodowy skandal z udziałem księcia Andrzeja oraz rezygnacja księcia Harry'ego z funkcji starszego członka rodziny królewskiej. Królowa doczekała się 8 wnucząt i 11 prawnucząt.

Niewątpliwie opoką, na której monarchini mogła się wesprzeć był jej mąż, książę Edynburga Filip. Brytyjska monarchini i jej ukochany byli małżeństwem przez 73 lata. Rozdzieliła ich śmierć księcia Filipa, który odszedł 9 kwietnia 2021 roku w wieku 99 lat.

Film dokumentalny "Filip. Król bez korony" do obejrzenia w TVN24.

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Szczegóły uroczystości pogrzebowej zostały opracowane w latach 60. i były na bieżąco aktualizowane. Wiadomo, że trumna zostanie umieszczona w Sali Tronowej w Pałacu Buckingham. Cztery dni po śmierci Jej Wysokości zostanie przeniesiona do Westminster Hall, w której pozostanie przez kolejne cztery doby.

Pogrzeb państwowy odbędzie się w Opactwie Westminsterskim dziewięć dni od zgonu, po czym ciało monarchini zostanie pochowane w grobie w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. Tam spoczywa też mąż królowej, książę Filip, który zmarł 9 kwietnia 2021 roku.

Zobacz specjalny raport tvn24: Nie żyje królowa Elżbieta II.

Zobacz także:

Adam Barabasz

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości