Kometa zbliża się do Ziemi. "Wygląda teraz niesamowicie"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Mapuje niebo dla NASA
Mapuje niebo dla NASA
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Przed nami niespotykane zjawisko. Kometa C/2023 P1 Nishimura zbliża się do Ziemi. Ciało niebieskie będzie przelatywać obok naszej planety. Co więcej, po raz kolejny na naszym niebie pojawi się dopiero za 400 lat albo wcale.

Kometa przeleci obok Ziemi

Pierwszy raz w tym roku kometę C/2023 P1 Nishimura zaobserwował w sierpniu br. japoński astronom Hideo Nishimur. To na jego cześć nazwano to ciało niebieskie. Na półkuli północnej będzie można zaobserwować przemieszczanie się komety w pobliżu naszych zakątków Układu Słonecznego.

C/2023 P1 ma średnicę około kilometra i zbliża się do Ziemi i Słońca. Ma charakterystyczny, ale rzadki kolor zielony. W okolicach 12-13 września minie naszą planetę w odległości około 125 milionów kilometrów, wtedy będzie najbliżej. Później między 17, a 18 września będzie blisko Słońca w odległości mniejszej niż Merkury. Jeśli nie rozpadnie się podczas zbliżenia do gwiazdy, zacznie się od nas oddalać, a ponowne spotkanie może nastąpić dopiero za około 434 lata. Prawdopodobnie nasze rejony Układu Słonecznego odwiedziła jeszcze w czasach przed wynalezieniem teleskopu.

Jak obserwować kometę?

Kometa Nishimura jest widoczna na północno-wschodnim niebie, w pobliżu gwiazdozbioru Lwa, około 10 stopni ponad linią horyzontu. Najlepiej widoczna będzie przed świtem. W miarę zbliżania się do Słońca ciało niebieskie stanie się jaśniejsze, ale będzie widoczne coraz niżej nad horyzontem, co utrudni obserwację.

- Potrzeba naprawdę dobrej lornetki, aby ją dostrzec, a także wiedzy, gdzie szukać - tłumaczył w rozmowie z amerykańską agencją prasową Associated Press Paul Chodas, kierownik Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi NASA.

C/2023 P1 będzie najjaśniejsza 17 września. Wówczas ma ona osiągnąć magnitudo 5, co oznacza, że w sprzyjających warunkach może być ona dostrzegalna nawet gołym okiem. Tego dnia dla obserwatora na półkuli północnej będzie znajdować się ona w gwiazdozbiorze Panny. Obserwację najlepiej rozpocząć zaraz po zachodzie Słońca. To ważne, bo po około godzinie od zachodu ciało niebieskie zniknie z naszego pola widzenia. Jeśli kometa nie rozpadnie się w związku ze spotkaniem ze Słońcem, będzie widoczna na półkuli południowej do końca września tuż po zmierzchu, nisko na horyzoncie.

Przelot komety

W następnym tygodniu, według włoskiego astronoma Gianluca Masi z Virtual Telescope Project, obserwatorzy z półkuli północnej po raz ostatni będą mieli okazję zobaczyć to zjawisko. - Kometa wygląda teraz niesamowicie, z długim, wysoce ustrukturyzowanym ogonem, który można sfotografować za pomocą teleskopu - tłumaczył.

Kometa może być przez chwilę zauważalna gołym okiem, ale warto zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt. Im ciemniej, ty lepiej. Ważne jest też doświadczenie w rozpoznawaniu ciał niebieskich.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: as/dd, Daria Pacańska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Javier Zayas Photography/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana