Newsy

Jakie objawy zgłaszają pacjenci w czwartej fali COVID-19?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
medonet.pl
Objawy czwartej fali COVID-19

Trwa czwarta fala koronawirusa. Dzienna liczba zakażeń wzrasta każdego dnia o kilkanaście tysięcy. Osoby, które były już szczepione, najczęściej zgłaszają objawy podobne do przeziębienia. Nieco inne dolegliwości pojawiają się u osób niezaszczepionych.

Najczęstsze objawy czwartej fali COVID-19

Jak podają lekarze, pacjenci, którzy ciężko przechodzą zachorowanie na COVID-19, w większości przypadków nie są zaszczepieni. Występują u nich bardzo wysokie gorączki, zaburzenia oddechowe, niska saturacja. Pacjenci, którzy się wcześniej zaszczepili zwykle przechodzą infekcję jak lekkie przeziębienie. Pojawia się wówczas stan podgorączkowy, katar, czasami kaszel. Objawy ustępują zwykle w ciągu kilku dni.

Obecnie, oprócz COVID-19, pacjenci zmagają się również z wieloma innymi infekcjami. Aby móc ich prawidłowo diagnozować, leczyć i ewentualnie umieszczać na kwarantannie, konieczne są testy. Każdy pacjent, który zgłosi się do przychodni czy innej placówki medycznej z objawami infekcji, podlega testowaniu. Testy dotyczą wszystkich - zaszczepionych i niezaszczepionych. To umożliwia oddzielenie osób z COVID-19 od innych. Jeżeli stan pacjentów na to pozwala, ich dalsze leczenie często przebiega w warunkach domowych, w izolacji. W sytuacji pogorszenia się stanu albo braku poprawy, pacjenci kierowani są do szpitala.

Zobacz wideo: Tłumy dziecięcych pacjentów z COVID-19 i RSV

Tłumy dziecięcych pacjentów z COVID-19 i RSV
Tłumy dziecięcych pacjentów z COVID-19 i RSV Źródło: x-news/TVN24

Nowe objawy COVID-19

Najbardziej charakterystyczne objawy dla poprzedniego wariantu koronawirusa, czyli utrata smaku i węchu występują obecnie znacznie rzadziej.

Jak podaje w rozmowie z medonet.pl lekarka rodzinna Małgorzata Stokowska-Wojda:

Zaburzenia węchu i smaku wynikały z tego, że wirus atakował nerwy czaszkowe, które odpowiadają za te zmysły. W tej chwili częściej się zdarza, że pacjent zgłasza nagłe pogorszenie słuchu. Ten wariant ma powinowactwa do nerwu słuchowego. Ale to też nie jest częsty objaw.

Obecnie trudno jest wskazać lekarzom szczególnie charakterystyczne objawy dla COVID-19. Jeżeli wystąpi utrata smaku i węchu czy słuchu, to rzeczywiście można podejrzewać koronawirusa. Z drugiej jednak strony, jeżeli ich nie ma, nie oznacza to, że infekcji nie ma.

Pacjenci zgłaszają niekiedy również ból pleców. Większość infekcji układu oddechowego o podłożu wirusowym ma wśród objawów bóle mięśniowe czy bóle stawów. Teraz często pojawia się również silny ból głowy, który potrafi być trudny do zniesienia, a także problemy jelitowe i towarzyszące im biegunki.

Ponowna infekcja COVID-19 – czym grozi?

Jak powiedziała Małgorzata Stokowska-Wojda, osoby, które przechorowały COVID-19 w lutym czy marcu, nie zaszczepiły się i na przełomie października i listopada po raz drugi zachorowały, zwykle mają podobne objawy i dominują te dotyczące układu oddechowego

COVID-19 może zostawić po sobie też długotrwałe objawy zwane ogonem covidowym. Mogą się pojawić również u tych pacjentów, którzy mieli łagodny przebieg choroby albo była ona bezobjawowa, co zazwyczaj dotyczy dzieci.

U pacjentów, którzy zachorują ponownie i nie przebiega to w sposób ciężki, może być tak, że na ogon covidowy po pierwszej infekcji nałożą się efekty drugiej.

Wiele osób, które przeszły COVID-19 uważa, że są już odporne w równym stopniu, co ludzie zaszczepieni. Jednak lekarze namawiają do przyjmowania trzeciej dawki wakcyny, żeby chronić organizm przed długotrwałymi skutkami ponownego zachorowania.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: medonet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Guido Mieth/Getty Images

Pozostałe wiadomości