Newsy

Kiedy szczyt czwartej fali pandemii? Minister zdrowia podał termin

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TVN24
koronawirus

W Polsce mamy do czynienia z czwartą falą pandemii COVID-19. Niestety, to jeszcze nie koniec. W ocenie ministra zdrowia szczyt zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 dopiero przed nami. - W prognozach są liczby od 10 tysięcy do 80 tysięcy - mówił Adam Niedzielski. Czy wzrost zachorowań będzie oznaczał wprowadzenie nowych obostrzeń?

Czwarta fala pandemii. Jaki będzie miała przebieg?

Minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24, gdzie tematem był przebieg czwartej fali pandemii COVID-19 w Polsce. Jak mówił, "apogeum będzie na przełomie listopada i grudnia".

- W prognozach są liczby od 10 tysięcy do 80 tysięcy. To są tak ogromne wielkości, które z tej pozycji wydają się nierealne – mówił szef resortu zdrowia. Dodał, że nie sprawdziły się scenariusze mówiące o 15 tysiącach nowych zakażeń w październiku. 

- Liczba szczepień, z którą mamy do czynienia, już stanowi naturalną barierę. Czwarta fala rozpędza się inaczej niż druga, z którą mieliśmy do czynienia we wrześniu zeszłego roku – dodał.

Koronawirus w Polsce. Czy rząd planuje obostrzenia?

Pytany o możliwe obostrzenia dla osób niezaszczepionych szef resortu zdrowia zaznaczył, że "są rożne nastroje społeczne". - Prowadzimy badania społeczne, które mówią o stosunku do szczepień i widzimy, że ten poziom skłonności do szczepień zatrzymał się na poziomie 70 procent. W tej chwili mamy wyszczepienie dorosłej populacji rzędu 60 procent, to nie mamy już tak wiele przestrzeni – wyjaśnił. 

- Można wprowadzać różne regulacje, ale te regulacje powinny trafiać na odpowiednio przeanalizowane preferencje społeczne. Jeżeli 30 procent jest niechętnych, to nie chcemy stosować środków przymusu, bo szczepienia z założenia mają być dobrowolne – dodał. 

Czy pojawią się nowe obostrzenia? "Ten tydzień będzie dość ważny - zobaczymy, jaka jest utrzymująca się tendencja. Czy to jest tendencja wzrostowa na poziomie 100 procent, 110 procent - jak mieliśmy już w poprzednich dniach, czy to będzie zdecydowanie mniejsza tendencja wzrostowa" - powiedział Kraska. "Ta decyzja, jeśli będzie podejmowana, to będą najbliższe dni. Na dzień dzisiejszy takich decyzji nie ma" - dodał. Dopytywany o nowe zalecenia dotyczące liczby osób w komunikacji miejskiej, przyznał, że MZ rozważa wydanie nowych zaleceń. "Ale to będzie punktowo, najczęściej powiatami, oczywiście z wyłączeniem osób, które są zaszczepione" - powiedział Zwrócił uwagę, że prawie codziennie zbiera się z Ministerstwie Zdrowia sztab, podczas którego resort otrzymuje dane z Polski wschodniej, gdzie odnotowywanych jest najwięcej zakażeń. Jak dodał, niepokojące sygnały docierają też z woj. zachodniopomorskiego, śląskiego, małopolskiego. "Tam nowych przypadków jest coraz więcej, ale także więcej jest zajętych łóżek" - poinformował.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie tvn24.pl.

Zobacz także:

Zobacz wideo: IV fala koronawirusa depcze nam po piętach

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachŹródło: Dzień Dobry TVN
  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: stockdevil/Getty Images

Pozostałe wiadomości