Masz kłopoty z pamięcią? Winne może być palenie papierosów

kobieta, która pali papierosa
Czy palenie zaburza funkcje poznawcze?
Źródło: Westend61/Getty Images
Palenie papierosów ma negatywny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że palacze - zwłaszcza po 60. roku życia - gorzej wypadają w testach oceniających ich funkcje poznawcze. Co to oznacza w praktyce?

Jak palenie papierosów wpływa na funkcje poznawcze?

W badaniu uczestniczyły 3244 osoby w wieku 60 lat i więcej, w większości rasy białej. Dane na ich temat pochodziły z bazy NHANES (studium National Health and Nutrition Examination Survey), prowadzonej przez amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) od wczesnych lat 60. XX wieku. Do aktualnego palenia papierosów przyznało się 23 proc. badanych.

Badanie rozpoczęto od sprawdzenia stężenia we krwi metabolitu nikotyny o nazwie kotynina (który utrzymuje się dłużej niż nikotyna). Następnie każdy z uczestników badania przeszedł testy oceniające zdolności poznawcze, takie jak przypominanie sobie słów, płynność mowy, szybkość przetwarzania informacji, koncentracja uwagi oraz pamięć robocza (krótkotrwała). Analiza wyników wykazała, że wysoki poziom kotyniny (który jest skutkiem palenia większej liczby papierosów) przekładał się się na gorszy wynik w testach oceniających szybkość przetwarzania informacji, koncentrację uwagi i pamięć roboczą.

Co ciekawe, w ocenie badaczy w testach oceniających funkcje poznawcze będą wypadali gorzej także ci palacze, którzy nie mają cukrzycy typu 2 czy nadciśnienia tętniczego, czyli schorzeń, które mogą je zaburzać.

Dlaczego palenie papierosów jest niebezpieczne?

- Nasze wyniki rodzą również zagadnienie do przyszłych badań: Czy jeśli osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi rzucą palenie, to postęp zaburzeń poznawczych zatrzyma się? - podkreślił Neal S. Parikh z Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku.

Choroby gwiazd

Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Dorota Wellman spełnia marzenie
Dorota Wellman spełnia marzenie

Komentująca badanie Rose Marie Robertson z American Heart Association (Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego) zaznaczyła, że ze względu na metodologię badanie nie dowodzi, iż palenie może pogarszać zdolności poznawcze. Mimo to uważa, że między paleniem a spadkiem zdolności intelektualnych istnieje związek. - Badanie to wspiera stanowisko American Heart Association, że palenie stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, że skuteczne poradnictwo i terapie pomocne w rzucaniu palenia powinny być dostępne dla wszystkich oraz że zaprzestanie palenia powinno być pilnym priorytetem dla palaczy w każdym wieku. Nigdy nie jest za późno by rzucić - podsumowała Robertson.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!