To będzie największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w tej części Europy. 17 czerwca ruszy XIV edycja Industriady, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Jakie atrakcje niespodzianki zostały przygotowane z tej okazji? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Roman Chytry i Justyna Dropik, przewodnicy z Muzeum Górnictwa Węglowego.
XIV edycja Industriady
Nie ma wątpliwości, że przemysłowe serce Polski bije na Śląsku. To właśnie tam co roku odbywa się festiwal Industriada. Tym razem w 29 miastach na terenie województwa śląskiego, w 46 obiektach zostaną zorganizowane różnego rodzaju warsztaty, wystawy, pokazy, koncerty, spektakle oraz wykłady. Motywem przewodnim XIV edycji święta Szlaku Zabytków Techniki jest "Sztuka Przemysłu".
- Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oprócz tego, że jest operatorem całego Szlaku, również bierze czynny udział w wydarzeniu. Podziemne trasy zostały specjalnie przygotowane na ten dzień. Szykujemy bardzo dużo atrakcji pod ziemią, na trasach, ale też na powierzchni, bo będą spektakle, przedstawienia, warsztaty plastyczne na wszystkich naszych obiektach, w Sztolni Królowa Luiza, w Kopalni Guido. Myślę, że koniecznie trzeba przyjechać i samemu sprawdzić, co tutaj będzie dla was przygotowane - podkreśliła Justyna Dropik.
Święto Szlaku Zabytków Techniki
W tym roku uczestnicy wydarzenia będą mogli przyjrzeć się dziejom rozwoju regionu ze szczególnym uwzględnieniem procesów technicznych, które wpłynęły na jego historię. Przemysł wywarł ogromny wpływ na zwyczaje mieszkańców, tradycje, styl życia, a nawet ubiór.
- Przygotowaliśmy wiele atrakcji tematycznie związanych z motywem przewodnim Industriady. 320 metrów pod ziemią na Kopalni Guido będzie królowała sztuka filmowa. Natomiast, jeżeli chodzi o trasę wodną, to tam będzie królowała muzyka. Jeżeli chodzi o podziemne królestwo maszyn, tam zapoznamy się z malarstwem, rzeźbą. 10 km tras, którymi dysponujemy, czeka na wszystkich - zachęcał Roman Chytry.
- Tak naprawdę od rana można zacząć od zejścia pod ziemię, od zjazdu do Kopalni Guido, czy od przepłynięcia podziemnym spływem, a potem wyjechać na powierzchnię - dodała Justyna Dropik. - Do późnych godzin wieczornych będzie można bawić się u nas, korzystać ze wszystkich atrakcji. Ale jeżeli ktoś nie może przyjechać jutro, no to zapraszamy w każdy inny dzień roku. Kopalnia, sztolnia są otwarte. U nas jest zawsze najgłębiej, najdłużej, najlepiej. Tak że nic, tylko przyjeżdżać i doświadczać - podsumowała przewodniczka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jest właścicielką kopalni złota i nieustannie odkrywa jej zakamarki. "To wszystko rajcuje"
- "Stworzył swoją markę 'ulicznego gracza'". Kulisy Sławy Łukasza Podolskiego
- Zabytkowa kopalnia Ignacy zaprasza turystów. Co możemy zobaczyć na miejscu?
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN