Hobby

Jest właścicielką kopalni złota i nieustannie odkrywa jej zakamarki. "To wszystko rajcuje"

Hobby

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Sylwia Repeła
Pasja i tajemnice podziemi
Pasja i tajemnice podziemi Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Elżbieta Szumska wniosła ogrom pasji w starą kopalnię w niewielkim miasteczku Złoty Stok. Niedawno zwyciężyła w prestiżowym konkursie na kultywowanie dziedzictwa narodowego. Jest jedyną Polką, która otrzymała nagrodę od Komisji Europejskiej i Fundacji Europa Nostra.

Zachwyciła ją tajemnica kopalni

Elżbieta Szumska przyznała, że kopalnia zachwyciła ją pięknem i tajemnicą. Niezwykłe jest również to, że korytarze były drążone przez ludzi, zaledwie 4 centymetry na dzień. Jak wspomina, od dziecka dobrze czuła się w podziemiach. Teraz jej ogromną pasją jest miejsce, które tworzy w miasteczku Złoty Stok.

- To była dziura w ziemi, czarna, pusta, było kilka starych map i jeden piec, taki laboratoryjny - wspominała Marta Adamiak, córka Elżbiety.

Przez ponad 20 lat pasjonatka zbierała historyczne przedmioty: pocztówki, monety, kawałki guzików górniczych. Jej przygoda z kopalnią zaczęła się już w latach 80., kiedy popołudniami oprowadzała ludzi po sztolni. - Byłam przewodnikiem, całe serce wkładałam w tę kopalnie. Nadarzyła się okazja, kiedy właściciele nie wierzyli w sukces tego miejsca i postanowiłam kupić tę kopalnię - wspomina Elżbieta Szumska.

Kopalnia pełna pamiątek

Na zakup kopalni kobieta wzięła kredyt, zastawiając swój majątek. Na jej uświetnienie poświęcała cały wolny czas. - To zawsze był ten wybór, czy spędzić czas z rodziną, czy poświęcać go kopalni. Wybierałam kopalnie - wspominała Szumska.

Do lat 60. ubiegłego wieku w kopalni wydobyto 16 ton złota. W skałkach nadal znajduje się 30 ton kruszywa, jednak jego wydobycie uznano za nieopłacalne. Elżbieta cały czas odkrywa zakamarki tego miejsca. To żmudny i długotrwały proces.

- Mimo, że mam kopalnię złota, nie mam pałaców, nie mam złotych klamek, ale mam dużo pięknych pamiątek - tłumaczyła kobieta. - Cały ten błysk czy coś jest za zakrętem, czy coś się odnajdzie, błądzenie, trafianie na stare chodniki - to wszystko rajcuje - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Sylwia Repeła

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości