Ile wyniosła średnia pensja w październiku 2022? GUS podał dane - płaca nie nadąża za inflacją

Wkładanie pieniędzy do portfela
Płace w górę. Ile wyniosła średnia pensja w październiku? GUS podał dane
Źródło: SEAN GLADWELL/Getty Images
Jak podał Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenia brutto wzrosły w ujęciu rocznym. Jednak w ujęciu miesięcznym nie nadąża ono za inflacją. Konsensus ekonomiczny wyniósł 14%. Ile wyniosła średnia pensja za październik 2022 r.?

Średnie pensje w październiku 2022 - dane GUS

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2022 wyniosło 6687,75 zł brutto. We wrześniu wynosiło ono 6687,81, czyli o sześć groszy więcej. Zaobserwowano wyższy, niż prognozowano, wzrost zatrudnienia w skali rok do roku. W październiku wyniosło ono 2,4% - to o 0,2% więcej, niż spodziewali się analitycy. 

Sektor przedsiębiorstw to część gospodarki narodowej. Oznacza to, że dane dotyczą wybranych podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą - podał GUS w raporcie. 

"W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną i jej wpływem na rynek pracy, w 2020 roku obserwowano znaczące spadki w przeciętnym zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. W kolejnym roku przeciętne zatrudnienie ulegało niewielkim wahaniom, jednakże dopiero w 2022 roku powróciło do wartości odnotowywanych na początku 2020 r. W październiku 2022 r. w porównaniu z wrześniem 2022 r. przeciętne zatrudnienie zwiększyło się o ok. 7 tys. etatów" - podano w raporcie GUS.

Płaca nie nadąża za inflacją

Według ekonomistów obecne dane są słabsze, a produkcja i płace rozczarowujące. Jak podali eksperci z mBanku na swoim Twitterze: - Dane wspierają gołębie skrzydło RPP. Gospodarka zwalnia, wszystko zgodnie z planem" Z kolei, jak wskazał Bartosz Sawicki z cinkciarz.pl na swoim profilu na Twitterze: - Dynamika wynagrodzeń obniżyła się z 14,5 do 13,0 proc. rdr i pozostała w tyle za inflacją najmocniej w historii. Już 5. raz w 2022 r. płace rosną wolniej od cen. Produkcja przemysłowa hamuje z 9,8 do 6,8 proc. rdr. Inflacja PPI z najniższym od III odczytem 22,9 proc. rdr". 

Według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego szczególnie wysoki wzrost płac obserwowany jest w górnictwie i transporcie, z kolei najwolniej rosną wynagrodzenia w branżach usługowych. Co więcej, jak podali "Siła nabywcza konsumentów maleje. Wzrost wynagrodzeń (13 proc.) przez kolejny miesiąc jest niższy niż inflacja (17,9 proc.). Sytuacja ta utrzyma się przez większość przyszłego roku. Wyniki firm rosną w coraz słabszym tempie, co ograniczy przestrzeń do ewentualnych podwyżek".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: SEAN GLADWELL/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana