Wzrost wynagrodzeń znów niższy niż inflacja. GUS podał nowe dane

Budżet domowy
GUS podał nowe dane. Ile wynosi średnia pensja?
Źródło: Westend61/Getty Images
Nasze pensje rosną wolniej od inflacji. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego zarobiliśmy w czerwcu o 13 proc. więcej niż rok temu. Jak ma się to do wzrostu cen?

Średnia pensja Polaków

Jak podaje GUS, inflacja w czerwcu wyniosła 15,5 procent. Takiej drożyzny w Polsce nie było od przeszło 25 lat.  Z najnowszych danych wynika, że nasze pensje też poszły w górę, ale i tak - przez wzrost cen produktów - pieniędzy w portfelach wciąż pozostaje niewiele.

Według najnowszych danych przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2022 r. wyniosło 6554,87 zł brutto (4867 zł na rękę). Oznacza to wzrost o 13 procent rok do roku, a w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 2,4 proc.

Zdaniem GUS-u wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto odnotowano w większości sekcjach. Jak czytamy na tvn24.pl, największy w sekcji "Górnictwo i wydobywanie" (o 39,9 proc.), gdzie wynagrodzenia wyniosły 11 877,54 zł. Miesiąc wcześniej było to 8489,06 zł. Natomiast spadek wynagrodzeń odnotowano w sekcji "Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo" (o 5,9 procent) oraz w "Informacji i komunikacji" (o 1,2 procent).

Zobacz wideo: Drożyzna

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

Dane o zarobkach dotyczą przedsiębiorstw, których liczba pracujących przekracza dziewięć osób.

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce - ocena ekonomistów

Zdaniem ekonomistów Banku Pekao spodziewano się wyższych wynagrodzeń.

- W czerwcu wynagrodzenia wzrosły słabiej od oczekiwań. Nadal rosną one w relatywnie szybkim tempie, ale nie szybciej od inflacji. Realne wynagrodzenia kurczą się. Naszym zdaniem ten trend utrzyma się co najmniej do końca roku - czytamy w komunikacie.

Z kolei analitycy PKO Banku Polskiego przypomnieli, że to już drugi miesiąc z rzędu, gdy inflacja wyprzedza wzrost wynagrodzeń. - Rynek pracy miał się w czerwcu dobrze, chociaż wzrost wynagrodzeń (+13% r/r) już drugi miesiąc z rzędu nie nadążał za inflacją. Zatrudnienie w ciągu miesiąca wzrosło o 5 tys., nieco poniżej wzorca sezonowego - podano na Twitterze.

Więcej informacji na temat przeciętnego wynagrodzenie i zatrudnienia w Polsce przeczytasz na stronie TVN24 Biznes.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: mb/dap/tvn24

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości