Newsy

Sinice znów nad polskim morzem. Które kąpieliska są zamknięte?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl
Kobieta w białej sukience na plaży

Sinice powróciły nad Morze Bałtyckie. W związku z tym sanepid zdecydował o zamknięciu części popularnych kąpielisk w polskich kurortach. W jakich miejscowościach pojawiły się groźne cyjanobakterie?

Kąpieliska nad Bałtykiem zamknięte z powodu sinic

Turyści odpoczywający nad polskim morzem po raz kolejny muszą mierzyć się z zakazami kąpieli, a wszystko to z powodu zakwitu sinic. Sanepid zdecydował o czasowym zamknięciu w sumie 15 kąpielisk: w Sopocie, Gdyni, Gdańsku Jelitkowie, w Mechelinkach, Rewie, na Helu, w Mikoszewie i Jantarze przy ujściu Wisły.

Sinice wróciły w czwartek 11 sierpnia o poranku. Główny Inspektorat Sanitarny stopniowo zamykał kolejne kąpieliska. W efekcie podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich plaż w Sopocie i Gdyni, a także dwóch w Jastrzębiej Górze. W piątek rano sanepid podjął decyzję o otwarciu dwóch ostatnich oraz kąpielisk Redłowo i Orłowo w Gdyni. Czerwona flaga zawisła z kolei na dwóch kąpieliskach od strony Zatoki Puckiej - w Mechelinkach i Rewie i w dwóch na gdańskim Jelitkowie.

Od 31 lipca zamknięte jest też kąpielisko w Trzebieży (Zachodniopomorskie) nad Zalewem Szczecińskim. Zamknięto także pobliską plażę w Stepnicy.

Lato

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Skąd się biorą i jak wyglądają sinice?

W tym miejscu warto podkreślić, że sinice występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych. Sezonowość ich masowych zakwitów jest naturalnie występującym w przyrodzie zjawiskiem. Podczas bezwietrznej pogody cyjanobakterie mogą unosić się na powierzchni wody, tworząc charakterystyczne kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka bądź płatki i mogą produkować niebezpieczne toksyny.

Do kiedy będą zamknięte kąpieliska nad Bałtykiem?

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy zniknie problem sinic. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień. Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco uzupełnia informacje o stanie wód. Zaznacza też, że nie należy mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior czy Bałtyku. Fale mogą też wyrzucać je na brzeg plaż. Choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu przez bakterie mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Constantinis/Getty Images

Pozostałe wiadomości