Parenting

Jak korzystać z bonu turystycznego? Ekspert przestrzega rodziców: "Jego właścicielem jest dziecko"

Parenting

Aktualizacja:
Autor:
Justyna
Piąsta
Bon turystyczny ważny do września

W wakacje 2022 r. rodziny z dziećmi również mogą korzystać z bonu turystycznego. Gdzie możemy płacić bonem i dlaczego warto go wykorzystać? W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym ekspert.

Bon turystyczny - jak go zrealizować? Do kiedy?

Bon turystyczny dla rodzin z dziećmi to forma wsparcia w kryzysie wywołanym pandemią COVID-19. Ma pomóc w realizacji wakacji zarówno rodzinom, jak i branży turystycznej.

Bon turystyczny wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia, a na dziecko z niepełnosprawnością 1000 zł. Bon turystyczny można wykorzystać tylko na terenie Polski, wyłącznie na turystykę i do końca września 2022.

- Tylko ten rodzic, który jest wpisany do 500+, może pobrać bont turystyczny. Jeżeli mama bierze 500+, to tata nie może pobrać bonu - zauważył biegły sądowy ds. turystyki, Marek Kamieński.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Podmiotów turystycznych, które akceptują płatność bonem, jest coraz więcej. - Jest ich już około 25 tysięcy. Warto wejść na stronę Polskiej Organizacji Turystycznej, tam jest zakładka, wpisujemy nazwę lub miejscowość, gdzie chcemy pojechać i pokazuje nam wykaz miejsc. Jeśli jedziemy na ferie lub wakacje, możemy zapłacić bonem turystycznym - powiedział ekspert.

Co się stanie z pieniędzmi, jeśli nie skorzystamy bonu turystycznego?

- Bon turystyczny jest przedłużony do końca września 2022 roku. Trzeba się zarejestrować do tej daty, a wyjechać można później, tylko trzeba sfinalizować formalności - wybrać miejsce, do którego chcemy pojechać, wybrać usługę turystyczną, zarejestrować się, a pojechać możemy po tym terminie - podkreślił biegły sądowy ds. turystyki.

Bon turystyczny - ważne informacje

Bon turystyczny to dodatkowe 500 zł, które możemy wykorzystać na turystykę. - Od tej kwoty nie ma żadnych odliczeń. To tylko i wyłącznie cała kwota, która może być dzielona. Raz można wydać 100 zł, później 200 zł, aż do wykorzystania pełnej sumy - zauważył ekspert.

Czy ktoś weryfikuje, czy korzystamy z oferty turystycznej z dzieckiem, któremu należy się bon? - Bon jest przypisany do dziecka. Dziecko jest jego właścicielem, a realizatorem jest rodzic, który ten bon pobrał - wyjaśnił Marek Kamieński.

Więcej informacji w tvn24.pl

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości