Uwaga na burze z gradem i upały. Gdzie obowiązują alerty?

Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (30.06 + 01-02.07.2021) | POLSKA
Na środę synoptycy zapowiadają ulewne deszcze, wysokie temperatury i ostrzegają przed możliwością wystąpienia niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. IMGW wydał alerty. Sprawdź, gdzie jest burza.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem oraz burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu. Alerty przed burzami z gradem obowiązują w centrum i na południu kraju, natomiast upały prognozowane są na Mazowszu i Pomorzu.

Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW

Ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem obowiązują w centralnej i południowej części kraju, tj. woj. podkarpackim oraz we wschodniej części woj. małopolskiego i południowej części woj. świętokrzyskiego. Ponadto burze z gradem prognozowane są także w centralnej Polsce, tj. w północnych powiatach woj. wielkopolskiego, a także w woj. kujawsko-pomorskim i w części woj. łódzkiego.

W tych regionach synoptycy IMGW prognozują burze, którym miejscami towarzyszyć będą opady deszczu sięgające od 20 mm do 30 mm, a także porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie może również spaść grad.

Alert przed upałem obowiązuje natomiast na Mazowszu i w południowych powiatach woj. pomorskiego. Według synoptyków, temperatura maksymalna w środę w ciągu dnia wyniesie w tych regionach od 28 st. C do 31 st. C. Z kolei temperatura minimalna w nocy będzie się wahać od 13 st. C na północnym wschodzie i na południu, do 18 st. C w Centrum.

Pogoda na środę, 30 czerwca. Uwaga na ulewy

Ponadto, w województwie zachodniopomorskim i lubuskim obowiązuje alert przed intensywnymi opadami deszczu z burzami. Tam prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, a okresami silnym. Wysokość opadu od 20 mm do 40 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru osiągającymi do 80 km/h. Lokalnie również może padać grad.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że te zjawiska te mogą być zintensyfikowanie i bardziej niebezpieczne.

Alert RCB - ulewny deszcz, silny wiatr

W środę oraz w nocy z środy na czwartek możliwe są burze, ulewny deszcz, bardzo silny wiatr i lokalnie grad. Niewykluczone są podtopienia. Najbardziej ma padać w północno-zachodniej części Polski - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w wydanym w środę po południu alercie.

- Uwaga! Dziś i w nocy burze, ulewny deszcz, bardzo silny wiatr i lokalnie grad. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Możliwe podtopienia - głosi alert RCB rozesłany drogą SMS-ową.

Na Twitterze RCB przypomina zaś, żeby podczas burz unikać otwartych przestrzeni, nie chować się pod drzewami oraz zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. W związku z burzami możliwe są też przerwy w dostawie prądu.

"Najbardziej padać będzie w północno-zachodniej części Polski, gdzie IMGW wprowadził 3., najwyższy stopień ostrzeżeń" - dodało RCB.

Zobacz też:

Poznaj najciekawsze atrakcje Międzyzdrojów

Drożyzna nad morzem to mit? Mielno rozpoczyna akcję "Odkłamujemy Bałtyk"

Karsibór - polska wyspa, na którą przyjeżdżają turyści z całego świata. "Mamy tu najpiękniejszą tęczę na świecie"

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| x-news

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości