Newsy

Firmy postępują coraz mniej etycznie. Wszystko przez politykę i pandemię

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
businessinsider.com
Mężczyzna w maseczce pracujący przy komputerze
Haris Mulaosmanovic/Getty ImagesWpływ pandemii na problemy firm

Z najnowszej edycji "Światowego Badania Uczciwości w Biznesie 2022" przeprowadzonego przez EY wynika, że 32 proc. respondentów z Polski i 41 proc. ze świata uważa, że pandemia utrudnia wielu firmom funkcjonowanie w sposób etyczny. Jednocześnie zdecydowana większość (odpowiednio 98 i 97 proc.) twierdzi, że w ich firmie uczciwość jest istotna.

Wpływ pandemii na działanie firm

Trwająca drugi rok globalna pandemia koronawirusa wpłynęła na sposób działania wielu firm na świecie. Przekłada się to również na poziom uczciwości w zawodowych środowiskach. Zmiana sposobu pracy na zdalną lub hybrydową utrudniła monitorowanie prawidłowości i jakości. W obliczu kryzysu, z jednej strony wzrosła presja na wyniki firm i zatrudnionych w nich ludzi, z drugiej także skłonność do nieetycznych zachowań w ramach pracy.

COVID-19

Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudniaDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Im dłużej trwa kryzysowa sytuacja, tym większe ryzyko pogłębiania się takich zjawisk. Obecnie już co trzeci badany w Polsce (33 proc.) dopuszcza taką możliwość, wykonując obowiązki zawodowe. Dla porównania rok temu deklarowało to 23 proc. badanych Polaków. Tyle samo wynosi wynik w tym roku dla badanych z całego świata.

Na czym polegają nieetyczne zachowania w firmach?

Przyjmowanie i wręczanie łapówek, dostarczanie nieprawdziwych informacji przełożonym czy ignorowanie również nieetycznych zachowań ze strony dostawców to tylko niektóre ze zgłaszanych nieprawidłowości.

Najnowsze badanie EY pokazuje, że Polacy postrzegają sytuację firm w Polsce w dobie kryzysu, dużo gorzej niż ma to miejsce w innych krajach. Cztery piąte badanych w Polsce wskazuje, że są w stanie ro zrozumieć, ponieważ pełna uczciwość może być wyzwaniem w niepewnych czasach ciągłych zmian i trudnej sytuacji rynkowej. To o 23 punktów procentowych więcej niż globalna średnia, która kształtuje się na poziomie 57 proc.

Z najnowszej edycji "Światowego Badania Uczciwości w Biznesie 2022" wynika również, że zwiększa się dysproporcja pomiędzy deklaracjami a rzeczywistym postępowaniem. Jednocześnie rośnie poziom tolerancji dla niewłaściwych w przestrzeni zawodowej zachowań, zwłaszcza na wyższych stanowiskach. Sami badani przyznają, że w trakcie pandemii omijanie różnych dotychczas wymaganych reguł i procedur stało się dużo prostsze i częstsze. Specjaliści podkreślają, że zły przykład w kadrach kierowniczych rzutuje na wszystkie osoby zatrudnione w firmie lub z nią współpracujące. W konsekwencji spadają standardy funkcjonowania i postrzegania całej organizacji.

Czy firmom w pandemii pomogą sygnaliści?

Wspomniane badania ukazały się równolegle z wejściem w życie całej Unii Europejskiej regulacji chroniących sygnalistów, czyli osób zgłaszających nieprawidłowości w firmach. Coraz więcej firm wdraża procedury chroniące tych pracowników i poufne kanały sygnalizowania naruszeń. Odsetek firm, które wdrożyły w Polsce system zgłaszania nadużyć i nieprawidłowości wzrósł z 33 do 45 proc. i tym razem wynosi o 10 pkt proc. więcej niż średnia światowa (35 proc.). To bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsze jest, aby pracownicy nie bali się zgłaszać nieprawidłowości.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: businessinsider.com

Źródło zdjęcia głównego: Haris Mulaosmanovic/Getty Images

Pozostałe wiadomości