Newsy

Falcon 9 i Starlink nad Polską. Zobacz nagranie

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
o2.pl/SpaceX
Falcon 9 i Starlink na niebie

Na niebie nad Polską pojawiły się obiekty, które mogły zaskoczyć wiele osób. Mowa o rakiecie Falcon 9 i satelicie Starlink firmy SpaceX Elona Muska. Nagranie przelotu opublikował serwis Nocne Niebo.

Falcon 9 i Starlink przeleciały nad Polską

Rakieta Falcon 9 i satelita Starlink firmy Spacex były widoczne nad Polską w związku z 21. misją wyniesienia satelitów Starlink na niską orbitę okołoziemską w 2022 roku. Dwustopniowa rakieta Falcon 9 z 52 urządzeniami na pokładzie wystartowała z NASA Kennedy Space Center na Florydzie 10 sierpnia o godz. 04:14 czasu polskiego.

Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami Źródło: Dzień Dobry TVN

10 minut po wystartowaniu, pierwszy stopień rakiety Falcon 9 wrócił na Ziemię i wylądował na specjalnej, morskiej platformie "A Shortfall of Gravitas", która stacjonuje na Oceanie Atlantyckim, na wybrzeżu Florydy. Drugi stopień rakiety kontynuował podróż na niską orbitę okołoziemską. Dotarł tam około 15 minut po wystartowaniu. Jego zadaniem było rozmieszczenie satelitów Starlink, czyli telekomunikacyjnego systemu, który zapewnia dostęp do szybkiego, szerokopasmowego internetu dla setek tysięcy ludzi na całym świecie. Obecnie SpaceX to ponad 3000 satelitów Starlink. Docelowo, do 2027 r. ma być ich 12 tys. Ponadto firma Elona Muska złożyła wniosek o zgodę na uruchomienie kolejnych 30 tys. urządzeń.

Jak obserwować kosmiczne obiekty?

Starty misji SpaceX Elona Muska są świetną okazją do obserwowania przelatujących na niebie Starlinków. Dokładne godziny przelotów wraz z lokalizacjami i informacjami o widoczności można sprawdzać na dedykowanych stronach internetowych, jak Find Starlink czy ISS Tracker.

Do obserwacji jakichkolwiek zjawisk na niebie - przelotu Starlinków czy roju Perseidów, niezbędna jest dobra widoczność. Ta jest możliwa, gdy niebo jest bezchmurne i w pobliżu nie ma dużej ilości sztucznego światła. Dlatego najlepiej jest wybrać się poza miasto.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: o2.pl/SpaceX

Źródło zdjęcia głównego: Sarah Baird/Getty Images

Pozostałe wiadomości