Fajerwerki bezhukowe. Sztuczne ognie przyjazne zwierzętom?

Dwie osoby oglądają fajerwerki.
Fajerwerki bezhukowe
Źródło: Mats Silvan/GettyImages
Strzelanie fajerwerkami w sylwestra to temat, który mocno dzieli społeczeństwo. Zwolennicy petard uważają, że należy głośno pożegnać stary i przywitać nowy rok, a przeciwnicy twierdzą, że ich odpalanie szkodzi zwierzętom. Czy bezhukowe fajerwerki zastąpią te, które znamy?
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Źródło: Dzień Dobry TVN

"Nie strzelam w sylwestra" - na czym polega akcja?

Trwające nawet kilkanaście minut wybuchy petard to olbrzymia dawka stresu dla zwierząt – zarówno domowych, jak i tych dzikich, żyjących w miastach. Ich ofiarami są często psy, które ze strachu uciekają opiekunom, a także miejskie ptaki, które po prostu giną.

Z tego powodu coraz więcej osób rezygnuje ze strzelania w sylwestra i nawołuje do tego innych. W polskim internecie powstał m.in. ruch "Nie strzelam w sylwestra", który posługuje się odpowiednim hashtagiem (#niestrzelamwsylwestra) pod postami i zdjęciami przypominającymi o istocie sprawy.

Fajerwerki bezhukowe

Bezhukowe, ciche fajerwerki to stosunkowo nowy produkt na rynku. W polskiej branży pirotechnicznej zwane są również "silentami" – od angielskiego słowa "silent", czyli "cisza".

Sam pomysł nie jest nowy, ale zyskuje popularność przede wszystkim przez rosnącą świadomość społeczeństwa i większą wrażliwość na dobrostan i krzywdę zwierząt. Jeśli więc produkt będzie powszechnie dostępny i w przystępnych cenach, istnieje szansa, że obchody sylwestra staną się w przyszłości łagodniejsze dla zwierząt.

Jak działają bezhukowe fajerwerki?

Na początek należy podkreślić, że nie istnieją całkowicie wyciszone petardy czy fajerwerki. Praw fizyki nie da się oszukać - wybuchających fajerwerków nie można więc całkowicie wyciszyć. Da się jednak zredukować głośność dźwięków, jakie generują. W ich produkcji stosowana jest mniejsza ilość materiałów wybuchowych, które osłabiają eksplozję, a tym samym redukują towarzyszący jej huk. Mniejsza jest ilość czarnego prochu, która odpowiada za wyniesienie pocisku do góry i wybuch oraz prochu błyskowego wywołującego efekty świetlne. W przypadku prochu błyskowego przekształca się również jego skład tak, aby eksplozja spowodowała mniej hałasu.

Poza tym klasyczne, głośne fajerwerki zastąpić mogą również:

  • lary,
  • race,
  • wulkany,
  • fontanny,
  • rzymskie ognie,
  • zimne ognie.

Jak podaje Spider’sWeb, zgodnie z wynikami pomiarów wykonanych przez Marcina Zastawnika, średni poziom hałasu generowany przez silenty był o około 20-25 decybeli niższy w porównaniu do hałasu generowanego przez zwykłe fajerwerki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!