Zwierzęta

Czy zwierzęta w Polsce mają prawa? "Przepisy mamy dobre, ale wykonawstwo jest tragiczne"

Zwierzęta

Zwierzęta czują i mają swoje prawa. Choć wydaje się to oczywiste, to nie wszyscy patrzą na tę kwestię w ten sam sposób. Podręcznik szkolny, który pokazywał dzieciom, że zwierzęta mają prawa oburzył jednego z polityków. Czy zatem psy, koty i inne stworzenia powinny mieć jakieś "przywileje"? Jak podchodzi się do nich w Polsce? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z mec. Karoliną Kuszlewicz, która prowadzi bloga "W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokata".

Czy zwierzęta mają prawa?

Jeden z podręczników szkolnych miał uczyć dzieci tego, że zwierzęta mają prawa. Pokazywał też, jak są one łamane. Treści zawarte w książce wywołały spore oburzenie wiceministra edukacji, który uważa, że zwierzęta takich praw nie mają. Jaka jest rzeczywistość?

- Mówimy o podręcznikach dla dzieci w klasach I-III. Te treści dotyczą przede wszystkim naszego moralnego stosunku do zwierząt i w tym zakresie termin "prawa zwierząt" istnieje od lat. Kwestionowanie tego jest bardzo szkodliwe. Wskazywanie palcem konkretnego wydawnictwa, to sygnał dla szkół i nauczycieli, że powinni zacząć się bać jeśli chcą przekazywać wiedzę o prawach zwierząt - mówiła mec. Karolina Kuszlewicz.

Jak rozmawiać z dzieckiem o prawach zwierząt? - Dzieci trzeba uczyć, że każda czująca istota ma swoje prawo do życia i zdrowia. Trzeba pokazywać dziecku, że bycie człowiekiem nie oznacza, że możemy krzywdzić zwierzęta. A wręcz przeciwnie. Mamy zostawić im przestrzeń, uszanować ją, a w razie potrzeby zaopiekować się nimi - dodała prawniczka.

Prawa zwierząt w Polsce

Co grozi za krzywdzenie zwierząt w Polsce? - Reguluje to ustawa o ochronie zwierząt. Głodzenie czy fizyczne krzywdzenie psa podlega każe pozbawienia wolności do 3 lat. Jeśli czyn charakteryzuje się szczególnym okrucieństwem oprawca może trafić do więzienia na 5 lat - zauważyła mec. Kuszlewicz.

Przepisy, które obowiązują w Polsce niewiele różnią się od tych, które uchwalono w innych krajach. Od 1997 roku obowiązują kary za zanęcenie się nad zwierzętami, różne organizacje mogą odbierać właścicielom zwierzęta, jeśli te są krzywdzone.

- Gorzej jest z wykonawstwem, które moim zdaniem jest tragiczne. W Polsce dalej zwierzęta hoduje się na futra, wykorzystuje się je w cyrkach, dozwolony jest - na szeroką skalę - ubój rytualny - mówiła pani mecenas.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Sandra Kubicka o swojej chorobie: "Moje ciało myśli, że jest mężczyzną i tak się zachowuje"

Jak przygotować dzieci na narodziny rodzeństwa? Mama siódemki: "Trzeba mówić, że to nasz dzidziuś, a nie mój"

Skutki nauki zdalnej. "Niektóre dzieci zapomniały, jak się trzyma ołówek"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości