Całe życie poświęciły ratowaniu czworonogów. "My to robimy z pasją, z naszą miłością do zwierząt"

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Na ratunek czworonogom
Na ratunek czworonogom Dzień Dobry TVN
wideo 2/34

Ministerstwo rolnictwa ma w planach odebranie organizacjom pozarządowym prawa do interwencji oraz odbierania maltretowanych zwierząt. Reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik spotkał się ze Stefanią Hitnarowicz oraz Joanną Stuką z TOZ w Bytomiu, by porozmawiać nad przyszłością organizacji. Jak wygląda sytuacja porzuconych zwierzaków?

Całe życie poświęciły zwierzętom

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Bytomiu to jedna z organizacji pozarządowych, która zajmuje się ratowaniem czworonogów z zaniedbanych domów. Zmiana prawa do interwencji sprawi, że tysiące psów i kotów nie zostanie uratowanych z miejsc, w których są maltretowane. Stefania Hitnarowicz i Joanna Stuka z TOZ w Bytomiu poświęcają niemal swoją każdą wolną chwilę na opiekę nad zwierzakami.

Jak podkreśliły, pod ich dachem żyją najbardziej doświadczone przez los psy i koty: schorowane i starsze, które wymagają całodobowej opieki oraz częstych wizyt u weterynarza. Jeśli politycy odbiorą organizacjom pozarządowym możliwość interwencji, panie nie będą mogły udzielić pomocy potrzebującym istotom.

- Ponad 20 lat w towarzystwie i to nie jest samowolka. My to robimy z pasją, z naszą miłością do zwierząt i staramy się im pomóc. Niektóre zwierzęta mają straszne warunki, staramy się je poprawiać, zabierając zwierzęta [...]. Nie będzie można wchodzić na posesje, to nie jest dobra decyzja, bo te zwierzęta będą cierpiały - stwierdziła Stefania Hitnarowicz.

Czworonogi to nie zabawka

Do bytomskiej organizacji trafia wiele zwierząt, zarówno tych rasowych, jak i nie. Niestety często są to koty oraz psy, które były nieudanym prezentem. Stefania Hitnarowicz i Joanna Stuka, podkreślają, że szczególnie teraz, w okresie przedświątecznym temat zwierzaków, które stały się niechcianym podarunkiem, powraca. Obie panie stanowczo odradzają adopcje w okresie świąt, bo czworonogi to żywe istoty, a nie zabawki.

- To nie są prezenty, to jest członek rodziny, przyjaciel na całe życie. Takie pieski żyją po 20 lat, koty tak samo. Nie wolno. Proszę przemyśleć i po nowym roku zgłosić się. Przed świętami nie wydajemy zwierząt – powiedziała Joanna Stuka.

Petycja, która uratuje los zwierząt

W ramach protestu przeciwko inicjatywie polityków Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt zbiera podpisy pod petycją przeciwko wprowadzeniu zmian w prawie. Działacze chcą, aby organizacje pozarządowe nadal mogły interweniować w przypadku zaniedbań zwierząt na terenie Polski. Petycja znajduje się na stronie DIOZ na Facebooku.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości