Ambasador Ukrainy w Polsce krytykuje ukraińskie jury Eurowizji. "Ocena kilku biurokratów"

Ambasador Ukrainy w Polsce ostro krytykuje ukraińskie jury, które nie przyznało żadnego punktu Polsce
Ambasador Ukrainy w Polsce ostro krytykuje ukraińskie jury
Nie milkną echa konkursu Eurowizja 2022. Zwycięzcą został ukraiński zespół Kalush Orchestra z piosenką "Stefania". Reprezentujący nasz kraj Krystitan Ochman zajął 12. miejsce. Nie obyło się jednak bez kontrowersji, które wywołał brak punktów dla niego od ukraińskich jurorów. Głos w tej sprawie zabrał ambasador Ukrainy w Polsce, który członków jury nazwał "biurokratami".

Eurowizja 2022. Ambasador Ukrainy w Polsce krytykuje ukraińskich jurorów

Dyplomata opublikował wpis, w którym odniósł się do głosowania widzów podczas sobotniego Konkursu Piosenki.

- Jestem dumny z Ukraińców i Polaków, którzy nawzajem ocenili naszych wykonawców na Eurowizji 2022 najwyższą liczbą, 12 pkt - napisał Andrii Deshchytsia. - Głos ludzi zawsze będzie ważniejszy niż ocena kilku biurokratów, którzy weszli do ukraińskiego jury Eurowizji - stwierdził ambasador Ukrainy w Polsce.

Polskie gwiazdy wspierają Ukrainę

Źródło: Daniel Olbrychski
Daniel Olbrychski dla Ukrainy
Daniel Olbrychski dla Ukrainy
Wiktor Zborowski dla Ukrainy
Wiktor Zborowski dla Ukrainy
Grażyna Torbicka dla Ukrainy
Grażyna Torbicka dla Ukrainy
Michał Szpak dla Ukrainy
Michał Szpak dla Ukrainy
Łukasz Płoszajski dla Ukrainy
Łukasz Płoszajski dla Ukrainy

Mimo braku punktów od jury, głosowanie ukraińskich telewidzów dało polskiej piosence maksymalną liczbę 12 punktów. Ukraina była jedynym krajem, która tak dobrze oceniła występ Krystiana Ochmana, który z piosenką "River" zajął ostatecznie 12. miejsce, otrzymując 151 punktów. Po głosowaniu krajowych jury Polak był na 14. miejscu z 46 punktami. W głosowaniu widzów uzyskał 105 punktów. Zwycięska ukraińska grupa Kalush Orchestra zdobyła łącznie 631 punktów.

Eurowizja 2022. "Nasze zwycięstwo jest wspólne"

Ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko, cytowany przez agencję Ukrinform, odniósł się do decyzji jury swojego kraju zarówno wobec reprezentanta Polski, jak i Litwy, bo oba kraje nie dostały z Kijowa ani jednego punktu. Zwracając się do Polski i Litwy oświadczył, że taka ocena "nie odzwierciedla naszej rzeczywistej postawy wobec was, naszych najbliższych przyjaciół w Europie".

Ocenił, że zero punktów dla tych krajów od Ukrainy to "prawdziwy wstyd". - Wasze wsparcie jest nieocenione. Nasza wdzięczność i oddanie dla was są takie same - zapewnił szef resortu kultury. - I chociaż konkurs nie jest polityczny, nie chodzi w nim o politykę, to chodzi o przyjaźń, wspólne wartości i ogólne wsparcie na wszystkich polach - dodał. Podkreślił, że Ukraina jest "dozgonnie wdzięczna Polakom i Ukraińcom". - Nasze zwycięstwo jest wspólne. Zarówno na Eurowizji i po tym, gdy pokonamy wroga - podkreślił polityk.

Eurowizja 2022. Ukraińska jurorka oddała głos na Polskę

Głos w tej sprawie zabrała też w mediach społecznościowych Iryna Fedyszyn, która zasiadała w jury Ukrainy. Opublikowała kartę do głosowania pokazując, że przyznała Polakowi za piosenkę "River" 10 punktów, a zatem drugie miejsce. Nie kryła oburzenia ostatecznym rezultatem i dodała, że jest dla niej szokujący.

Fedyszyn przyznała, że sytuacja z Polską jest "nieprzyjemna": nie tylko dla Polski, ale i dla niej osobiście. Dodała, że nie wie, dlaczego jury jej kraju nie dało polskiemu wykonawcy ani jednego punktu.

- Choć Eurowizja wciąż jest jak apolityczna rywalizacja, trudno się odwrócić, gdy w twoim kraju jest wojna, a Polska wyciąga do ciebie pomocną dłoń - oceniła jurorka. Jak zaznaczyła, ma świadomość tego, że za publikację zdjęcia karty może grozić jej grzywna, jednak nie mogła być obojętna.

Autor: Karolina Kalatzi

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości