Egzamin maturalny 2023. "Tegoroczne wymagania są obniżone o około 20-25 proc."

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
TVN24
Egzamin

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił podczas konferencji, że na tegorocznych egzaminach maturalnych wymagania będą obniżone o około 20-25 procent. Jak tłumaczył, dostosowania są wynikiem częściowej nauki w trybie zdalnym.

Obniżenie wymagań maturalnych

W środę (25 stycznia) odbyła się konferencja prasowa ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz wiceszefa MEiN Dariusza Piontkowskiego i dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika. Spotkanie poświęcono egzaminom maturalnym.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Tegoroczni maturzyści są pierwszymi uczniami kończącymi edukację w systemie ośmiu lat szkoły podstawowej i czterech szkoły średniej. Minister zwrócił również uwagę na fakt, że na początku kolejnego etapu ich nauki, zajęcia odbywały się zdalnie z powodu pandemii COVID-19.

Zakres wymagań maturalnych 2023

W związku z wyjątkowymi okolicznościami, matura 2023 nie będzie opierała się na podstawie programowej, tylko na wymaganiach egzaminacyjnych ustalonych przez MEiN.

- Na wszystkich egzaminach, z wszystkich przedmiotów, tegoroczne wymagania egzaminacyjne są obniżone o około 20-25 procent - wyjaśnił Przemysław Czarnek. - Tak jak w latach ubiegłych do zdania egzaminu na poziomie rozszerzonym wymagane jest przystąpienie do tego egzaminu, a nie osiągnięcie progu 30 procent - zaznaczył Przemysław Czarnek.

Decyzja o przywróceniu egzaminów ustnych pozostaje aktualna. - Warunki sanitarne pozwalają na to, żeby się odbył - podsumował. Jakie dostosowania pojawią się na egzaminie maturalnym w tym roku? Jak czytamy w TVN24, ograniczona zostanie m.in. lista lektur obowiązkowych potrzebnych do napisania egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym Maturzysta napisze pracę liczącą minimum 300 słów.

Dostosowania dotyczą też egzaminu z matematyki (na poziomie podstawowym). - Oprócz ograniczenia samych wymagań ograniczona została liczba zadań z 50 punktów, które były planowane, maturzyści będą mogli uzyskać 46 punktów, czyli cztery zadania mniej - tłumaczył Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Zwiększono także liczbę zadań zamkniętych.

W przypadku testu z języka obcego na poziomie podstawowym obniżony został ogólny oczekiwany zakres biegłości językowej i zmniejszono oczekiwaną liczbę wyrazów w wypowiedzi pisemnej.

Więcej na ten temat w TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Rhisiart Hincks

Pozostałe wiadomości