Poprzez udostępnienie darmowych przejazdów komunikacją miejską władze chcą zwrócić uwagę na zanieczyszczenie środowiska spalinami. Większość miast, która przyłączyła się do tego wydarzenia, udostępnia darmowy przejazd nie tylko autobusem, ale też tramwajami, a nawet pociągami.
Europejski Dzień bez Samochodu - które miasta biorą udział?
Do akcji włączyło się wiele miast, między innymi Warszawa, Kraków, Łódź, Lublin, Wrocław, Białystok, Trójmiasto, Szczecin, Rzeszów, Katowice, Poznań, Miejski Obszar Funkcjonowania Olsztyna i inne.
W wielu częściach kraju będzie można jeździć za darmo również pociągami regionalnymi. Warunkiem niekiedy jest okazanie dowodu rejestracyjnego, czasami również w miastach, np. Poznań.
Często oprócz darmowej komunikacji, dostępne są także dodatkowe atrakcje, tak np. w Gorzowie Wielkopolskim oprócz bezpłatnych przejazdów, mieszkańcy oraz turyści mają okazję przejechać się starymi pojazdami. Z kolei w Białymstoku mieszkańcy mogą za darmo skorzystać również z rowerów miejskich przez pierwszą godzinę jazdy.
W stolicy dodatkowo będzie można skorzystać z bezpłatnych przejazdów metrem, Koleją Mazowiecką, Szybką Koleją Miejską oraz Warszawską Koleją Dojazdową. Kasowniki w komunikacji zbiorowej będą wyłączone, a bramki w metrze otwarte.
Dni Transportu Publicznego
Z okazji Europejskiego wydarzenia Dni Transportu Publicznego w całej Unii organizowane były różnego rodzaju wydarzenia. Można było wziąć udział między innymi w wystawach, a w dniu 22 korzystać z darmowych przejazdów. Miasta zachęcają swoich mieszkańców do pozostawienia aut w garażach i na parkingach. Ma to na celu zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczeń, które wydobywają się z naszych samochodów i zatruwają nie tylko powietrze, ale też nas samych.
Dni Transportu Publicznego odbywają się od 2012 roku w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Ten z kolei odbywa się już od 2002 roku, w dniach 16-22 września.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polak w komunikacji miejskiej. Dlaczego nie ustępujemy miejsc ciężarnym?
- Darmowa komunikacja miejska. Gdzie w Polsce nie płaci się za bilet?
- Czy w komunikacji miejskiej można przewozić rower? Sprawdź, co mówią przepisy
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Infor
Źródło zdjęcia głównego: Tim E White/Getty Images