Drugi stopień alarmowy BRAVO obowiązuje dla Podkarpacia i Lubelszczyzny. Zarządzenie, która je wprowadza, podpisał premier Mateusz Morawiecki. Dokument jest związany z aktualną sytuacją w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy. Do kiedy potrwa alarm?
Drugi stopień alarmowy BRAVO
W poniedziałek wieczorem 28.02 premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, które wprowadza drugi stopień alarmowy BRAVO dla Podkarpacia i Lubelszczyzny. Informacja o tym pojawiła się na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Wojna w Ukrainie
Alarm zaczyna obowiązywać 28 lutego minutę przed północą i ma trwać do 15 marca.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Prewencyjny alarm związany z sytuacją na Ukrainie
- Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i jest związane z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy – czytamy w wyjaśnieniu zamieszczonym na RCB.
Alarm BRAVO - co oznacza ?
Alarm ten dotyczy zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień alarmowy BRAVO jest drugi w czterostopniowej skali. Zobowiązuje administrację publiczną do większego niż zwykle monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.
Alarmy tego typu były już wprowadzane w Polsce przy okazji organizacji w Polsce międzynarodowych wydarzeń. Np. w 2019 roku w Warszawie przy okazji konferencji dotyczącej bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach w 2018 r., czy Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego. Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i jest związane z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy. pic.twitter.com/Sb6DMKVUxr
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) February 28, 2022
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Źródło: wyborcza.pl
Źródło zdjęcia głównego: x-news