- Maria Żodzik zdobyła srebro w skoku wzwyż na mistrzostwach świata w Tokio z wynikiem 2,00 m.
- Konkurs odbywał się w trudnych warunkach pogodowych – padał intensywny deszcz.
- Polka jako jedyna z reprezentacji zdobyła medal w tegorocznych mistrzostwach.
Maria Żodzik ma srebrny medal
Maria Żodzik zdobyła srebrny medal w skoku wzwyż podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Tokio. Reprezentantka Polski poprawiła rekord życiowy na 2,00. Konkurs wygrała Australijka Nicola Olyslagers.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Brązowe medale wywalczyły Serbka Angelina Topic i rekordzistka świata Jarosława Mahuczich z Ukrainy. Konkurs skoku wzwyż kobiet kilka razy był przerywany ze względu na intensywne opady deszczu.
Maria Żodzik - srebro na mistrzostwach świata w Tokio
Maria Żodzik byłą ostatnią "deską ratunku" dla Polaków, którzy nie zdobyli medalu w tegorocznych MŚ.
Reprezentantka Polski miała jedną zrzutkę na 1,88 m i to przesądziło o tym, że zajęła drugie miejsce. Topic i Mahuczich uzyskały 1,97 m.
Maria Żodzik - kariera sportowa
Maria Żodzik jest Białorusinką, ale jej dziadkowie byli Polakami. Na początku 2024 r. otrzymała polski paszport i od tamtej pory dwukrotnie wygrała mistrzostwa kraju na stadionie. Polskę reprezentowała już podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Dotychczasowym jej rekordem życiowym był wynik 1,98, uzyskany 30 stycznia podczas halowego mityngu w Gorzowie Wielkopolskim. W tym sezonie uczestniczyła w mityngach Diamentowej Ligi w Dausze, Sztokholmie, Paryżu i Lozannie. 28-latka przyznała, że było to cenne doświadczenie, gdyż przyzwyczaiła się do rywalizacji ze światową czołówką. Maria Żodzik wskoczyła na drugie miejsce w polskich tabelach historycznych. Rekordzistką kraju jest Kamila Lićwinko - 2,02. To drugi medal dla Polski w skoku wzwyż kobiet w historii MŚ. W 2017 roku w Londynie brąz wywalczyła Lićwinko.
Zobacz także:
- Siatkarze z medalem Igrzysk Olimpijskich. Polacy wywalczyli srebro
- Zachorowała po zawodach w Sekwanie. Czy woda w rzece jest bezpieczna dla sportowców?
- Olimpiada czy Igrzyska Olimpijskie? Językoznawcy rozwiewają wątpliwości. "Tylko spokój może nas uratować"
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Cameron Spencer/Getty Images