Newsy

Czy pojawi się kolejny wariant koronawirusa? "Powinniśmy zachować ostrożność"

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
wp.pl
model koronawirusa

Kiedy skończy się pandemia? To pytanie zadaje sobie chyba każdy z nas. W ocenie Dana Stanera, wiceprezesa firmy Moderna, nie jest wykluczone, że niedługo pojawi się nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2. Jego zdaniem kluczowy będzie okres tuż po tegorocznych wakacjach.

Czy pojawi się kolejny wariant koronawirusa?

Dan Staner jest wiceprezesem Moderny - firmy, która opracowała szczepionkę przeciwko COVID-19. Odpowiada za współpracę z rynkami w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz Afryce. W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawą" przyznał, że powinniśmy być gotowi na pojawienie się nowego wariantu koronawirusa.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Staner zauważa, że jest coraz więcej przypadków, gdy ludzie kilkukrotnie zakażają się koronawirusem np. mutacją Delta, a później Omikronem. W jego ocenie to wyraźny sygnał, że nawet po tym, jak organizm wytworzy przeciwciała i tak może dojść do zakażenia. Tym samym dalej powinniśmy zachować ostrożność. Jak dodaje, rozstrzygający może być okres tu po wakacjach.

Warto zaznaczyć, że o pojawieniu się nowego wariantu koronawirusa mówią również specjaliści z Urzędu Zdrowia Publicznego w Szwecji. Ich zdaniem może się on pojawić już ok. 20 marca i niewykluczone, że będzie miał szczególne znaczenie dla rozwoju pandemii. Jeśli będzie równie zakaźny jak Omikron, to szczytu zachorowań należy spodziewać się w maju.

Koronawirus w Polsce. Czy pandemia dobiega końca?

Na antenie TVN24 Adam Niedzielski, minister zdrowia powiedział, że dane epidemiczne potwierdzają to, że mamy "początek końca pandemii". Przyznał jednak, że wszystko może się jeszcze wydarzyć.

- To nie jest tak, że pewne hipotezy są definitywnymi stwierdzeniami - zaznaczył.

Szef resortu zdrowia mówił, że już marcu rząd podejmie decyzje w sprawie restrykcji. Choć część z nich może zostać zniesiona, to - jak podkreślił minister - wciąż będziemy nosić maseczki.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Yuichiro Chino/Getty Images

Pozostałe wiadomości