Czy otyłość może być przekazywana z pokolenia na pokolenie? Badacze mają ciekawe ustalenia

Źródło: Dzień Dobry TVN
Otyłość to choroba śmiertelna
Otyłość to choroba śmiertelna
Operacja bariatryczna
Operacja bariatryczna
Dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością
Dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością
Ekonomia a otyłość - niezdrowe rzeczy są najtańsze?
Ekonomia a otyłość - niezdrowe rzeczy są najtańsze?
Otyłość to choroba, która niejednokrotnie wymaga specjalistycznego leczenia. Co gorsza, zmaga się z nią coraz więcej osób, także dzieci. Najnowsze badania przeprowadzone przez brytyjskich badaczy sugerują, że prawdopodobieństwo wystąpienia otyłość może być przenoszone z pokolenia na pokolenie. Tę zależność zaobserwowano przede wszystkim u matek i córek.  

Jak dziedziczona jest otyłość?

Badania przeprowadzone przez specjalistów University of Southampton pokazują, że dziewczynki, których matki zmagały się otyłością również mogą mieć problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Specjaliści, którymi kierowała dr Rebecca Moon doszli do takich wniosków po zmierzeniu poziom tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej u 240 dzieci (w wieku 4-9 lat) oraz ich rodziców. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy wskaźnik masy ciała (BMI) oraz ilość tłuszczu i tkanki mięśniowej w organizmie dziecka ma związek z poziomem tkanki tłuszczowej rodziców.

Analiza zebranych danych pokazała, że dziewczynki miały podobne BMI oraz zawartość tkanki tłuszczowej. W ocenie ekspertów może to oznaczać, że dziewczęta urodzone przez kobiety z nadwagą są bardziej zagrożone otyłością. Warto dodać, że takich zależności nie zaobserwowano między matkami i synami oraz ojcami i ich potomstwem (obu płci).

- Potrzebne są dalsze badania, które pozwolą nam zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, ale nasze odkrycia sugerują, że interwencje związane z nadmierną masą ciała oraz jego nieprawidłowym składem powinny rozpoczynać się bardzo wcześnie w życiu, szczególnie u dziewcząt urodzonych przez matki z nadwagą lub otyłością - powiedziała dr Moon na łamach "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".

Co sprzyja otyłości?

Badaczka podkreśliła, że jest wiele czynników, które mogą odpowiadać za tę zależność. Wśród nich są m.in. uwarunkowania genetyczne, czynniki środowiskowe, dieta i poziom aktywności fizycznej w rodzinie. Związek między BMI dziecka a otyłością rodzica może także wynikać ze środowiska wewnątrzmacicznego, bo to w nim rozpoczyna się rozwój tkanki tłuszczowej.

Warto dodać, że badacze nie brali pod uwagę tego, który z rodziców był głównym opiekunem dziecka oraz które z rodziców planowało i przygotowywało posiłki.

Otyłość u dzieci w Polsce - jak często występuje?

Statystyki pokazują, że otyły jest co czwarty dorosły Polak. Natomiast nadwagę ma trzech na pięciu. W przypadku dzieci - jak pokazują badania z 2016 roku - aż 10 proc. maluchów w wieku 1-3 lat ma nadwagę lub otyłość, a wśród 8-latków jest to ok. 30 proc.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: dziennik.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Milatas-GettyImages-1468990675

podziel się:

Pozostałe wiadomości