Materiał promocyjny

Nocny Wrocław Półmaraton przyciąga kilkanaście tysięcy biegaczy. "Można doświadczyć wielkich sportowych emocji"

11. PKO Nocny Wrocław Półmaraton. Co warto wiedzieć o imprezie?
Wielkie święto biegania we Wrocławiu - poprawka
Źródło: Dzień Dobry TVN
11. PKO Nocny Wrocław Półmaraton odbędzie się 14 czerwca. Bieg rozpocznie się i zakończy na Stadionie Olimpijskim. W tym roku do rywalizacji stanie kilkanaście tysięcy biegaczy. Dlaczego ta impreza jest wyjątkowa? Co sprawia, że przyciąga coraz większą liczbę zawodników?

11. PKO Nocny Wrocław Półmaraton – kiedy się odbędzie? Jaka będzie trasa?

11. PKO Nocny Wrocław Półmaraton jedna z najbardziej popularnych imprez sportowych w Polsce. Swój start w tegorocznej edycji biegu, która odbędzie się w sobotę, 14 czerwca, zadeklarowało aż 15 tysięcy zawodników.

- To jeden z nielicznych półmaratonów, który odbywa się w nocy. Wszyscy chyba wiemy, jak wspaniały Wrocław jest, jakimi zabytkami może się poszczycić i to, że start i meta jest na Stadionie Olimpijskim. Myślę, że to też jest trochę rodzynek i taka wisienka na torcie. Można tutaj wejść i doświadczyć wielkich sportowych emocji - powiedziała Anna Kiełbasińska, wicemistrzyni olimpijska, wicemistrzyni świata oraz halowa mistrzyni Europy w sztafecie 4 × 400 metrów, ambasadorka 11. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu.

Jak się przygotować do półmaratonu?

Trzeba mieć jednak świadomość, że bieg na dystansie 21 km wymaga przygotowania. Nie można tak po prostu wstać z kanapy i pobiec.

- Zacząć sobie po prostu leciutko biegać, ale musimy pamiętać o rozgrzewce. To jest naprawdę podstawa. Warto wykonywać również ćwiczenia wzmacniające, ale najważniejsze jest po prostu, żeby ustalić sobie realne, faktycznie cele. Nie rzucamy się od razu, że przebiegniemy 10 kilometrów. Tylko po prostu spróbować wyjść, założyć sobie, że biegniemy tyle i damy radę, że mieszamy to sobie z marszobiegiem i staramy się wykonywać to regularnie i konsekwentnie. To zaprowadzi nas do sukcesu. Możemy zaczynać od biegu raz w tygodniu, a później to sobie stopniowo zwiększać - tłumaczyła Dagmara Wawrzyniak, influencerka fitness, partnerka półmaratonu.

Należy również wykonywać ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie nóg oraz brzucha.

Jak biegać, żeby sobie nie uszkodzić sobie stawów?

W tym przypadku ogromne znaczenie ma obuwie.

- Nie chodzi tutaj o bajer, tylko po prostu o to, że to naprawdę będzie istotne, w kwestii ochrony naszych stawów, czyli amortyzacja odpowiednia - tłumaczyła Dagmara Wawrzyniak. Tuż przed samym biegiem warto wykonać kilka ćwiczeń.

- Stopy mają, jako pierwsze, styczność z podłożem, w długich biegach to gra ogromną rolę. To, co ja zawsze przekazuję ludziom, zawodnikom, żeby przede wszystkim najpierw aktywować łydkę, Achillesa. Żeby było trochę miejsca na to, że zanim zaczniemy biec i obciążać stawy, żeby mięśnie były trochę rozgrzane i przygotowane - podkreśliła Anna Kiełbasińska.

Jak to zrobić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Więcej informacji na temat 11. PKO Nocny Wrocław Półmaraton można znaleźć na stronie: https://mcs.wroc.pl/polmaraton.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości