- Pod koniec maja klin ciepła z Afryki przyniesie do Polski słoneczne dni i temperatury powyżej 20°C, zapowiadając letni początek czerwca.
- Na zachodzie kraju 2 czerwca prognozowane są nawet 30°C, a w pozostałych regionach 23-26°C przy pogodnym niebie.
- 3 i 4 czerwca nastąpi załamanie pogody - spodziewane są burze z gradem i intensywnym deszczem, a temperatura spadnie, choć w kolejnych dniach utrzyma się letni charakter aury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Prognoza na przełom maja i czerwca 2025 - czy będzie cieplej?
Wiele osób zastanawia się zapewne, czy deszczowa i chłodna aura opuści wreszcie nasz kraj, ustępując miejsca prawdziwie wiosennym, a nawet letnim temperaturom. Na ten temat wypowiedziała się synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.
Jej zdaniem w najbliższych tygodniach nad północnym Atlantykiem ponownie zaczną stacjonować silne wiry, kończące blokadę ciepła.
- Dzięki tej zmianie pod koniec maja ma się rozbudowywać klin ciepła, sięgający od Maroka i Algierii w stronę Hiszpanii, Francji i Wysp Brytyjskich. W tym czasie w stronę Polski powędrować ma niewielki słoneczny wyż - wyjaśniła. Dodała również, że za tym wyżem rozciągnie się południkowo - od Hiszpanii i Maroka po Islandię - bruzda niskiego ciśnienia. Oznacza to, że nad zachodnią Europą utworzy się szlak, którym z południa na północ przemieszczać się będą ciepłe masy powietrza.
- Dzięki niej dostaniemy zastrzyk ciepła znad północnej Afryki - zauważyła synoptyk tvnmeteo.pl.
Upał i burze początkiem czerwca - prognoza pogody
Choć pod koniec maja temperatura w Polsce nieznacznie tylko przekroczy 20 stopni Celsjusza, ponieważ wpływ na aurę będą miały masy powietrza pochodzenia polarnego, to z początkiem czerwca prognozowany jest jednak wyraźny wzrost temperatury. Na zachodzie kraju termometry mogą wskazać od 28 do 30 stopni. W pozostałych regionach kraju wartości te mają sięgnąć 23-26 stopni Celsjusza przy słonecznej pogodzie, co zapewni typowo letnie odczucia termiczne.
- W świetle najnowszych wyliczeń modelu amerykańskiego GFS w poniedziałek, 2 czerwca, temperatura na Ziemi Lubuskiej, w okolicach Słubic, przekroczyć ma 30 stopni, tak więc początek lata meteorologicznego rozpocznie się jak należy - podkreśliła Arleta Unton-Pyziołek.
W pierwszych dniach czerwca pogoda zacznie się jednak wyraźnie zmieniać. Klin ciepła, który pojawi się na mapach prognostycznych, nie utrzyma się długo - od zachodu zacznie napierać na niego chłodniejsza masa powietrza atlantyckiego, związana z frontem burzowym. W rezultacie 3 i 4 czerwca nad Polską mogą przejść burze z intensywnymi opadami deszczu i gradem, a temperatura ulegnie obniżeniu.
- Ale pogoda po zimnym maju powinna już wkroczyć na ścieżkę typową dla wczesnego lata, z kłębiącym się zachmurzeniem, burzami i temperaturą często osiągającą 25 stopni. Takiej letniej pogody powinno być sporo w pierwszej dekadzie czerwca, o czym świadczą wyliczenia modelu europejskiego ECMWF. Temperatura średnia w Polsce ma według nich przekroczyć normy o około 2-3 stopnie - dodała synoptyczka.
Więcej o pogodzie na TVN Meteo.
Zobacz także:
- Co jemy w maju? Czas na wiosenne, sezonowe warzywa!
- Jakie będą wakacje 2025? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień
- Co pyli w maju? Sprawdź, jakich roślin unikać w tym miesiącu
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Niwat Khongpraphat/GettyImages