Coraz więcej Polek i Polaków chce "rozwodu kościelnego". Padł rekord

Coraz więcej Polek i Polaków chce "rozwodu kościelnego". Padł rekord
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rozwodnicy w nowym związku - stanowisko Kościoła
Rozwodnicy w nowym związku - stanowisko Kościoła
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła

Stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele, potocznie nazywane "rozwodem kościelnym", to coraz częstsza praktyka. W Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie padł rekord. W 2023 r. wydano 175 wyroków, z czego aż 146 zakończyło się pomyślnie.

Tarnów. Prawie 700 spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Z roku na rok rośnie liczba stwierdzeń nieważności małżeństwa w Kościele. Widać to m.in. w woj. małopolskim, gdzie właśnie padł rekord. Jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna, na wokandzie Sądu Diecezjalnego w Tarnowie jest rozpatrywanych prawie 700 spraw. W 2023 roku wydano tam 175 wyroków, w tym 146 stwierdzających nieważność małżeństwa, czyli najwięcej w historii tej instytucji.

Co więcej, według danych Instytutu Statystycznego Kościoła Katolickiego z 2020 roku co czwarty wyrok w sprawie stwierdzenia nieważności sakramentu małżeństwa w Europie zapadał w naszym kraju. Tym samym liczba takich spraw w Polsce od 1989 roku wzrosła o ponad 160 proc.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa w Polsce - powody

Oficjał ks. dr Rafał Wierzchanowski w rozmowie z ekai.pl zaznaczył, że nadal główną przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa jest niedojrzałość do podjęcia i wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich.

- Zazwyczaj konkretyzuje się to w jakiejś patologii osobowości czy w uzależnieniach od alkoholu, hazardu, narkotyków, świata wirtualnego, gier komputerowych, a ostatnio mieliśmy przypadek uzależnienia od sportu. Są to sytuacje, gdzie osoba na pierwszym miejscu stawia "kawalerskie", niezobowiązujące życie, zapominając, bądź całkowicie pomijając jakiekolwiek obowiązki małżeńskie - wyjaśniał duchowny.

Z kolei adwokat kościelny Michał Poczmański z Kancelarii Kanonicznej w Warszawie w rozmowie z gazetą.pl wskazał kolejne powody.

- Po pierwsze, związki w dzisiejszych czasach szybciej się rozpadają. Po drugie, ludzie mają większą świadomość na ten temat niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. I po trzecie, proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele został kilka lat temu znacznie uproszczony - wyliczał prawnik.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości