Od lipca zmienią się ceny gazu. O ile wzrosną nasze rachunki?

gaz
Jak zmienią się ceny gazu?
Źródło: SEAN GLADWELL/Getty Images

Już od 1 lipca zaczną obowiązywać nowe ceny gazu. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził właśnie taryfę PGNiG Obrót Detaliczny. Jak bardzo zmienią się nasze rachunki?

Ceny gazu, które zaczną obowiązywać już od nowego miesiąca będą aktualne do końca czerwca 2025 roku. W praktyce oznacza to, że za każdą megawatogodzinę (MWh) trzeba będzie zapłacić 239 złotych.

Dalsza część tekstu poniżej

DD_20220428_Gaz_REP
Ceny gazu poszybują w górę?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Ile zapłacimy za gaz od 1 lipca?

- Wobec dotychczas obowiązującej taryfy na 2024 r. oznacza to spadek ceny o blisko 18 proc. (z 290,97 zł/MWh). Ponieważ jednak do końca czerwca 2024 r. obowiązywały przepisy mrożące ceny gazu na poziomie 200,17 zł/MWh, dla odbiorców indywidualnych od 1 lipca br. odmrożenie cen oznacza wzrost średnio o 19 proc. - czytamy w komunikacie wydanym przez Urząd Regulacji Energetyki (URE).

Dodano, że dla przeciętnego odbiorcy wysokość rachunków wzrośnie średnio o 20 proc. - Od 1 lipca 2024 roku wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych. Sytuacja na rynkach surowców (węgiel, gaz) wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się na spadek cen gazu w obrocie hurtowym – wyjaśnił, cytowany w komunikacie, prezes URE Rafał Gawin. - Nie ma zatem uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych, nierynkowych stawek cen za sprzedaż i dystrybucję paliwa gazowego - dodał.

Warto dodać, że na cenę gazu składają się: opłaty za paliwo gazowe, opłaty za usługę dystrybucji oraz opłaty abonamentowe.

Rachunki za gaz. Co zmieni się od 1 lipca?

Wraz z nowymi miesiącem maksymalna cena gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych ustalona na 200,17 zł/MWh, przestanie obowiązywać. Co więcej, nastąpi odmrożenie opłaty dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa. Natomiast do końca roku nie zmieni się opłata abonamentowa.

Warto dodać, że od lipca do końca roku cena gazu zatwierdzona w taryfie dla PGNiG OD będzie maksymalną dla pozostałych przedsiębiorstw sprzedających gaz ziemny odbiorcom indywidualnym i innym podmiotom uprawnionym. Sprzedawcy ci będą mogli sprzedawać gaz po niższej cenie, ale w takim wypadku nie będzie im przysługiwała rekompensata z tytułu utraconych zysków.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie