Newsy

500 plus na wakacje dla seniora? Poznaj szczegóły nowej propozycji

Newsy

seniorzy, emeryci, wakacje, lato, rowery
pasja1000/Pixabay

Bon turystyczny dla emerytów i rencistów - to propozycja, z którą wystąpili senatorowie. Przygotowana przez nich nowelizacja ustawy zakłada rozszerzenie świadczenia 500 plus dla seniorów. Od kiedy emeryci i renciści mogliby z niego korzystać?

Bon turystyczny dla seniora

Senacka komisja ustawodawcza przyjęła przygotowany przez senatorów projekt nowelizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Zaproponowana w nim zmiana rozszerza bon turystyczny na emerytów i rencistów.

Uzasadniając projekt, senator Marek Borowski mówił, że wykorzystanie bonu turystycznego, który przysługuje rodzinom z dziećmi do lat 18, poprawiło nieco sytuację w branży turystycznej, ale głównie w okresie wakacji, po czym jesienią efekt bonu był już minimalny. Dodał, że w ubiegłym roku przy spadku PKB o 2,8 proc., branża turystyczna straciła 27 proc., a jesienna fala jeszcze te straty pogłębiła.

- Dlatego proponujemy w ustawie, żeby rozszerzyć zakres stosowania bonu i przydzielać go również emerytom i rencistom, ale z datą od 1 września - wskazał. Jak tłumaczył, nie chodzi o to, aby zwiększać i tak już duży ruch turystyczny w okresie wakacji, ale w tym okresie, kiedy ten ruch słabnie.

- Z jednej więc strony będzie to pomoc dla branży, która bardzo tego potrzebuje, z drugiej wsparcie dla grupy społecznej, która zasobna nie jest - dodał.

500 plus na wakacje dla seniora

Według szacunków autorów projektu, koszt realizacji płatności oszacowano na kwotę ok. 1,2 mld zł. Założono, że ze świadczenia skorzysta 2,25 mln (25 proc.) z 9 mln uprawnionych emerytów i rencistów.

Teraz projekt ustawy trafi na posiedzenie Senatu, podczas którego zostanie przedstawione sprawozdanie komisji. W przypadku uchwalenia ustawy przez Senat, następnie przepisy trafią do prac w Sejmie.

Polski Bon Turystyczny - komu przysługuje

Polski Bon Turystyczny o wartości 500 zł przysługuje rodzinom z dziećmi niezależnie od poziomu dochodów. Bon nie ma formy gotówkowej, to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którego rozliczają się przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, zarejestrowane w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Polski Bon Turystyczny - jak pobrać

Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500 plus. Możliwość aktywowania bonu wystartowała 1 sierpnia 2020 roku.

Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest wyższe i wynosi 1000 zł. Należy pamiętać, że bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Polski Bon Turystyczny - jak wykorzystać

Bon można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Bonem można płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku.

Więcej informacji na TVN24.

Wciąż można pobierać bony turystyczne. Jak i kiedy skorzystać ze świadczenia? Zobacz wideo.

Zobacz też:

Opieka nad zwierzętami podczas urlopu. Na co zwrócić uwagę, szukając hotelu dla psów i kotów?

Utrzymanie dziecka w Polsce kosztuje coraz więcej. Ile średnio pieniędzy wydają rodzice i opiekunowie?

Polskie symbole narodowe do poprawy. Jak zmienią się godło, flaga i hymn?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, TVN 24

Pozostałe wiadomości