Apostazja, czyli oficjalne, udokumentowane wystąpienie z Kościoła Katolickiego zyskuje w Polsce w ostatnich latach coraz większą popularność. Dostępna w Google Play aplikacja AppOstazja ma pomóc w przejściu tego procesu.
O tym, czym dokładnie jest apostazja, jak przebiega jej proces i jakie są konsekwencje, pisaliśmy w oddzielnym artykule. Faktem jest, że każdego roku decyduje się na nią coraz więcej Polaków. Przykładowo, w samej tylko archidiecezji krakowskiej do 2019 r. średnio rocznie taki akt składało 50-60 osób. W 2019 r. było ich 123, a w 2020 już 445.
Rozwody
Rozwody
Aplikacja AppOstazja. Inspiracją był rysunek Andrzeja Milewskiego
Andrzej Milewski to rysownik podpisujący swoje charakterystyczne dzieła adresem andrzejrysuje.pl. W prześmiewczy sposób punktuje największe absurdy polskiej polityki i życia w naszym kraju. Niedawno opublikował na swoim Facebooku satyryczną grafikę, poruszającą temat masowego odchodzenia młodych Polaków od Kościoła. Rysunek szybko stał się popularnym memem. Mówi on o tym, że najlepszym, co mógłby teraz zrobić dla młodych ludzi w Polsce Kościół, jest aplikacja na smartfony, ułatwiająca apostazję, czyli odchodzenie od niego.
AppOstazja - jak działa aplikacja?
Satyryczny pomysł szybko został podchwycony przez internautów, ponieważ w Google Play pojawiła się aplikacja AppOstazja, która pomaga w przejściu procesu apostazji krok po kroku. W opisie apki pojawia się postać uśmiechniętego diabła, który wyjaśnia: "Cześć! Jestem Postatek i pomogę ci przejść proces apostazji. Poza podpowiedziami co zrobić w każdym kroku dodatkowo pomogę ci wygenerować deklarację woli potrzebną dla proboszcza”.
Aplikację stworzyła agencja interaktywna VR One. AppOstazja, stworzona być może w ramach żartu i odpowiedzi na popularny rysunek-mem, rzeczywiście jednak pomaga wypełnić wszelkie formalności i zebrać dokumenty niezbędne do oficjalnego odejścia od Kościoła Katolickiego.
Zobacz także:
- Polska stand-uperka złożyła wniosek o apostazję. "Nie chcę być członkinią organizacji, która zbudowana jest na przemocy"
- Wybrano Słowo Dekady i Słowo Roku 2020. Na co głosowali internauci?
- Wstrząsające losy Farity. Odrzuciła islam i została skazana przez ojca na śmierć
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: dobreprogramy.pl
Źródło zdjęcia głównego: Karl Tapales/Getty Images