Newsy

Amerykańska prognoza pogody na zimę - będzie cieplej? "Na tym polega zmiana klimatu"

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Jaka będzie zima w tym roku?
Jaka będzie zima w tym roku? Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Z amerykańskiej prognozy NOAA na najbliższe 4 miesiące wynika, że temperatura będzie wyższa od średniej wieloletniej. W listopadzie jesteśmy solidnie powyżej średniej wieloletniej, a w grudniu to jesteśmy bardzo, bardzo powyżej. Jak zatem będą wyglądać najbliższe miesiące?

Amerykańska prognoza na zimę 2022/23

Agencja NOAA to amerykańska instytucja rządowa zajmująca się prognozowaniem pogody, w tym ostrzeganiem przed sztormami i innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Organizacja przygotowała niedawno długoterminową pogodę dla całego świata. W studiu Dzień Dobry TVN meteorolog Tomasz Wasilewski opowiedział, jak mogą wyglądać najbliższe miesiące w Polsce.

- Wygląda na to, że jesień i zimą będą ciut cieplejsze od przeciętnych - zaznacza ekspert tvnmeteo.pl. - W październiku mamy to odchylenie dodatnie, czyli stopień czy nawet półtora cieplej niż przeciętnie. To samo dotyczy listopada, grudnia i stycznia - wyjaśnia meteorolog.

Jaka będzie zima w tym sezonie?

Specjalista podkreśla, że mówiąc o długoterminowej prognozie pogody, trzeba zrobić zastrzeżenie, ponieważ potrafi być ona czasem bardzo nieprzewidywalna. Tak też jest we wrześniu tego roku. - Teraz temperatura w Polsce jest o 2 stopnie niższa od przeciętnej - zaznacza Tomasz Wasilewski.

- Tak de facto teraz za oknami mamy październik. Będziemy mieć dwa październiki teraz we wrześniu i ten właściwy - dodaje. Wiele osób zastanawia się, czy w te święta spadnie śnieg. Niestety ekspert nie ma dobrych wieści. - Jeżeli prognozy się sprawdzą, to jest to mało prawdopodobne, bo temperatura w grudniu ma być wyższa od przeciętnej - tłumaczy.

Tomasz Wasilewski zwrócił także uwagę na fakt, że w porównaniu do ubiegłych lat temperatura jest znacznie wyższa. - Kiedyś tzw. tropikalne noce, czyli gdy temperatura w nocy jest wyższa niż 20 stopni, zdarzały się raz na kilka lat. Kiedyś to były wyjątki, teraz staje się to normą. Na tym polega zmiana klimatu - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: East News/Ola Skowron

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości