Styl życia

Kiedy wypada początek astronomicznej i kalendarzowej jesieni 2022?

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Pies w jesiennych liściach

Jesień w 2022 roku daje się odczuć znaczenie wcześniej, niż się tego spodziewaliśmy. Pierwsze typowo jesienne dni pojawiły się już w sierpniu. Jest coraz chłodniej, ubieramy się cieplej i zaczynamy więcej czasu spędzać w domu. Kiedy rozpoczyna się astronomiczna jesień, a kiedy kalendarzowa? Nie zawsze te daty się pokrywają.

Jesień to w Polsce czas różnego typu przygotowań do zbliżającej się zimy. Trwają grzybobrania, sadzenie kwiatowych cebulek, zbiory sezonowych warzyw i owoców, przygotowywanie przetworów itd. Kiedy dokładnie wypada pierwszy dzień jesieni? Funkcjonują dwie daty. Jedna na stałe wpisana w kalendarz, druga wyznaczana przez ruch ciał niebieskich.

Wakacje jesienią
Wakacje jesienią Źródło: Dzień Dobry TVN

Początek astronomicznej jesieni 2022

Koniec lata i początek astronomicznej jesieni przypadają w równonoc jesienną. Wyznacza ją padanie promieni słonecznych prostopadle na równik. W 2022 roku wyjątkowo będzie miało to miejsce dokładnie w dniu początku kalendarzowej jesieni - w piątek 23 września o godzinie 3:03. Rok temu było inaczej - astronomiczna jesień przyszła dzień przed kalendarzową - 22 września, o godzinie 21:21.

Co istotne, podczas równonocy dzień i noc trwają tyle samo, około 12 godzin. Potem noce będą się sukcesywnie wydłużać, aż do przesilenia zimowego, czyli do 21 grudnia.

Początek kalendarzowej jesieni 2022

Pierwszy dzień kalendarzowa jesieni zawsze wypada w ten sam dzień - 23 września. W 2022 roku będzie to piątek. Jak wyżej wspomniano, w tym roku data wyjątkowo pokrywa się z początkiem jesieni astronomicznej. Jesień potrwa trzy miesiące - do 21 grudnia, kiedy to rozpocznie się kalendarzowa zima.

Jesienna pogoda i widoczność nieba

Jesień to nie tylko krótsze dni i dłuższe noce, ale także częste opady deszczu i niższa temperatura na zewnątrz. Na termometrach zobaczymy najczęściej wartości pomiędzy 5 a 15 st. C. Niewykluczone, że pojawią się również wyjątkowo ciepłe, słoneczne dni, charakterystyczne dla tzw. "złotej polskiej jesieni".

Jesienią podziwiać będziemy mogli wiele planet, jak Wenus, Mars, Jowisz i Saturn. Szczególnie dobra widoczność będzie dotyczyła Marsa.

Pełnie Księżyca - jesień 2022

Pierwsza jesienna pełnia Księżyca będzie miała miejsce w niedzielę 9 października. Kolejne pełnie pojawią się 8 listopada i 8 grudnia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak wzmocnić swoją odporność na jesień?

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Jules Kulcsar/Getty Images

Pozostałe wiadomości