Newsy

500 plus - będą zmiany. O czym powinni wiedzieć rodzice?

Newsy

greg801/Getty Imkages

Zmiany w programie 500 plus będą obowiązywały już od 2021 roku. Dotyczyć one będą tych rodziców, którzy już pobierają świadczenie. Formalności będą bowiem wyglądały nieco inaczej. Wnioski, które były składane w ubiegłych latach, stracą ważność. Sprawdź, co trzeba będzie zrobić. Czy pojawi się kryterium dochodowe?

Zmiany w 500 plus 2021– wniosek i okres świadczeniowy

Zmiany w świadczeniu zapowiedział w czerwcu 2020 roku premier Mateusz Morawiecki. Mówił wtedy o rozszerzonej formule 500 plus.

To są sprawy dla niektórych małe, niewielkie, ale jestem przekonany, że dla milionów polskich rodzin są to sprawy zasadnicze

- podkreślał wtedy szef rządu.

Rodzice – zarówno nowo narodzonych dzieci, jak i tych, którym świadczenie przysługuje już od kilku lat - muszą pamiętać o tym, że jeśli chcą otrzymać pieniądze, muszą złożyć wniosek.

Co ważne - wnioski będzie można składać zarówno drogą elektroniczną, jak i tradycyjną. Od 1 lutego 2021 roku drogą elektroniczną, a od 1 marca 2021 roku w formie papierowej.

Dotychczas wniosek składaliśmy raz. W kolejnych latach był automatycznie przedłużany. To zmieni się w kolejnym roku. A zmiana ta niesie za sobą kolejną. Zmieni się także okres świadczeniowy. Od 2021 roku będzie obowiązywał od 1 czerwca do końca maja następnego roku.

500 plus - kryterium dochodowe?

Głosy o kolejnych zmianach nie cichną. Poseł Tadeusz Cymański z PiS podzielił się jedną z propozycji.

Uważam, że dawanie 500 plus na dziecko w rodzinach o wysokich dochodach jest wątpliwe. Żeby nie zabolało, to powinien być wprowadzony próg dochodowy w wysokości na przykład czterech tysięcy złotych

– mówił poseł Cymański "Super Expressowi".

Na odpowiedź rządu nie trzeba było długo czekać.

Nie ma takich decyzji, nie słyszałem też, aby były one gdziekolwiek dyskutowane. Program 500 plus nie jest zagrożony i będzie wypłacany . Pamiętajmy, że program jest też wsparciem dla rodzin. To oczywiste, że w trudnym okresie pandemii rodziny potrzebują pomocy i błędem byłoby je tej pomocy pozbawiać

- podkreślał w TVP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Zmiany w 500 plus – czy będzie waloryzacja?

Rząd przyjął już budżet na 2021 rok. Wiele osób zastanawia się więc, czy waloryzacja 500 plus jest możliwa? Niestety, choć eksperci uważają, że 500 plus jest "zjadane" przez inflację, to pieniędzy na podwyżkę świadczenia nie ma.

Zmiany w 500 plus – bon zamiast gotówki?

Pojawiły się głosy o zmianie formy płatności. Gotówkę miałyby zastąpić bony. Rząd wprowadził w tym roku bony turystyczne właśnie w formie specjalnego vouchera. Ten pomysł się sprawdził. Niektórzy wskazywali więc, że w przypadku 500 plus także mogłoby być to dobre rozwiązanie.

Obecnie jednak nie wiadomo nic na temat zmiany formy wypłaty świadczenia. Pomysł budzi raczej negatywne opinie wśród polityków.

Program #Rodzina500plus w postaci "bonów" to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą!

- pisała na Twitterze była premier Beata Szydło.

"Wolę mieć to na papierku niż elektronicznie". Wnioski o 500 plus i 300 plus można składać w urzędzie lub listownie. Zobacz wideo:

Zobacz też:

ZUS od każdej umowy-zlecenia. Co to oznacza dla pracownika?

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych. Ile wynosi świadczenie?

Płaca minimalna w górę. Znamy kwotę

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: gazeta.pl

Pozostałe wiadomości