Została dawcą szpiku i podarowała komuś nowe życie. "Zrobiłam tylko to, co do mnie należało"

Tylko w Polsce - każdego roku - na przeszczep szpiku czeka 800 osób. Jedną z osób, która zdecydowała się zostać dawcą szpiku i uratować komuś życie jest pani Edyta Wilk. Za swoją postawę kobieta została wyróżniona "Pozytywką Dzień Dobry TVN". Jak to się stało, że pani Edyta oddała swój szpik i kim jest genetyczny bliźniak?

Oddała szpik i uratowała komuś życie

Edyta Wilk oddała swój szpik w 2014 roku. O tym, że trafi on do jej bliźniaczki genetycznej - Martiny Patakovej, która na co dzień mieszka na Słowacji - dowiedziała się w dniu pobrania szpiku. Niestety - zgodnie z prawem - kobiety na spotkanie musiały czekać dwa lata. Co pani Edyta pamięta z ich pierwszego spotkania?

- Kiedy Martina przyjechała do Sanoka i wysiadła z samochodu, to bardzo długo na siebie patrzyłyśmy i płakałyśmy. Nie mogłyśmy długo wykrztusić słowa - mówiła w rozmowie z naszą reporterką.

Martina miała przyjechać na jeden dzień, ale została trzy. Tak między kobietami zrodziła się piękna przyjaźń.

- Często myślę o Edycie. To dzięki jej bezcennej i nieocenionej pomocy mogę się wieczorem położyć obok mojego dziecka - dodała Martina.

Pozytywka Dzień Dobry TVN

Niezwykłą postawę Edyty Wilk docenili widzowie Dzień Dobry TVN i to właśnie w jej ręce powędrowała "Pozytywka Dzień Dobry TVN". Gratulacje złożyła jej także Martina, która z naszą pomocą nagrała dla przyjaciółki krótki filmik, który znajdziecie w naszym materiale.

Jak to się stało, że pani Edyta została dawcą szpiku?

- Nigdy nie myślałam o tym, aby zostać dawcą szpiku. To się zmieniło, kiedy moje dziecko zapytało mnie co to jest białaczka i pokazało mi ulotkę z Dni Dawcy organizowanych na uczelni w Sanoku - mówiła w studiu Dzień Dobry TVN pani Edyta.

Choć zarejestrowała się w bazie potencjalnych dawców, to nie spodziewała się, że będzie mogła komuś pomóc. Los chciał jednak inaczej i po trzech miesiącach od rejestracji pani Edyta dostała telefon, że jest potrzebna.

I choć podarowała komuś nowe życie nadal uważa, że zrobiła niewiele. Jak sama mówi - zrobiła tylko to, co do niej należało.

Jak zostać dawcą szpiku?

Aby zostać dawcą szpiku w pierwszej kolejności trzeba wejść na stronę Fundacji DKMS i zamówić bezpłatny pakiet rejestracyjny.

- Pocztą przyjdzie do nas koperta z trzema pałeczkami i formularzem. Każdą pałeczką trzeba pocierać wewnętrzną stronę policzka i ponownie umieścić je w kopercie, dołączyć wypełniony formularz i wrzuć do skrzynki, bez konieczności naklejania znaczka - mówiła w Dzień Dobry TVN Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS.

Kto nie może oddać szpiku?

- Lista chorób jest dość długa, dlatego warto odwiedzić stronę fundacji. Dawcami szpiku nie mogą być osoby, które przeszły choroby onkologiczne, zmagają się z niektórymi chorobami układu sercowo-naczyniowego lub chorobami zakaźnymi. Dawcą może zostać tylko zdrowa osoba między 18. a 55. rokiem życia - mówiła przedstawiciela Fundacji DKMS.

Zobacz rozmowę: Edyta Wilk laureatką "Pozytywki Dzień Dobry TVN"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Koledzy z klasy zgotowali jej piekło. "Mówili, że jestem śmierdzielką, że mam krzywy ryj". Ratunkiem dla niej był sport

Kondycja psychiczna naszych dzieci coraz słabsza. Psycholog: "Teraz nawet 6-latek ma poczucie, że nikogo nie obchodzi"

Rok po wybuchu pandemii. Polka opowiada, jak zmieniło się życie w Chinach

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Izabela Kaczyńska

Pozostałe wiadomości