Podczas tego wyjątkowego momentu towarzyszyliśmy im z kamerami.
Pobranie szpiku to w wielu przypadkach jedyna metoda leczenia nowotworów krwi, jedyna szansa na wyzdrowienie dla osób chorujących na białaczkę. Przeszczep jest też nierzadko ratunkiem również dla osób chorych na hemofilię. Szpiku nie da się wyprodukować, nadzieją jest dobrowolny dawca, który zgodzi się na pobranie szpiku kostnego. Wiele osób boi się jednak bólu z tym związanego. Czy pobranie szpiku boli? Wyjaśniamy, z okazji Światowego Dnia Chorych na Hemofilię.
Lista przeciwwskazań uniemożliwiających zostanie dawcą szpiku została opisana m.in. w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010 roku.
Aktor wyjaśnił, dlaczego udział w tej akcji jest dla niego tak wyjątkowo ważny.
2-latek uratuje 7-miesięczną siostrę.
Była pierwszą pacjentką w Polsce, która otrzymała szpik od dawcy niespokrewnionego.
W Polsce nadal co piąty cierpiący na nowotwory krwi nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego”, a dla niektórych osób zmagających się z chorobą, przeszczep szpiku to jedyna szansą na dalsze, zdrowe życie.
Białaczka to rodzaj nowotworu krwi. Szansą dla pacjentów na powrót do zdrowia jest przeszczep szpiku kostnego. Tego rodzaju zabiegi przeprowadza się m.in. na oddziale hematologii i transplantacji szpiku Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Katowicach. Niedawno przeprowadzono tam jubileuszowy - 5000 - przeszczep.
Tylko w Polsce - każdego roku - na przeszczep szpiku czeka 800 osób. Jedną z osób, która zdecydowała się zostać dawcą szpiku i uratować komuś życie jest pani Edyta Wilk. Za swoją postawę kobieta została wyróżniona "Pozytywką Dzień Dobry TVN". Jak to się stało, że pani Edyta oddała swój szpik i kim jest genetyczny bliźniak?
W 2014 roku Edyta Wilk została dawcą szpiku kostnego, a dwa lata później spotkała się ze swoją genetyczną bliźniaczką, która mieszka na Słowacji. Jak obie zapamiętały moment, kiedy pierwszy raz się zobaczyły? Czy często kontaktują się ze sobą? Obejrzyjcie tę piękną historię.
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Dla niektórych chorych jedyną nadzieją na wyzdrowienie jest przeszczep. Aż 75 proc. z nich musi szukać bliźniaka genetycznego wśród dawców niespokrewnionych. Do tej grupy należała Bogusława Gajda. Dawcą szpiku dla niej była Beata Łanowy. Obie Panie zaprosiliśmy Dzień Dobry TVN, aby powiedziały o szczególnej więzi, jaka je połączyła. Jak wyglądało ich pierwsze spotkanie? Obok nich usiadł Wojciech Niewinowski z Fundacji DKMS. Po jakim czasie biorca i dawca mogą się spotkać?
Z danych fundacji DKMS wynika, że w Polsce zarejestrowanych jest ok. 1,2 mln potencjalnych dawców, a już ponad 4 tys. Polaków stało się dawcami szpiku kostnego. Jednym z pierwszych był ks. Piotr Sadkiewicz. Duchownego i kierownika Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Gliwicach prof. dr hab. n. med. Sebastiana Giebla zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jaka jest postawa Kościoła wobec transplantacji i czy w Polsce wciąż brakuje organów do przeszczepów.
Komórki macierzyste ratują życie. Krew pępowinową można przechowywać na gorsze czasy w specjalnie do tego przeznaczonych warunkach. Jak często wykorzystywana jest krew pępowinowa? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Grzegorz Humienny, tata Michała, któremu komórki macierzyste uratowały życie oraz lek. med. Tomasz Baran, ekspert ds. komórek macierzystych. Czym różni się krew pępowinowa od tej z późniejszych etapów naszego życia? Czym jest bak komórek macierzystych i jak w nim ulokować swoją przyszłość, by potem wyjąć odsetki?
Jedno z jej ostatnich zdań brzmiało: „Kiedy to wszystko się zaczęło, poczułam, że moje życie ma sens”. Aby uczcić pamięć siatkarki, organizowana jest akcja społeczna „Życzenie Agaty”. Już wyłoniono laureatkę tegorocznej edycji. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jacka Olszewskiego oraz aktorkę Edytę Olszówkę.
Kiedy Agnieszka Chylińska dowiedziała się, że lekarka opiekująca się jej głosem zachorowała na białaczkę- postanowiła działać. Zaczęła szukać potencjalnych dawców szpików i zaangażowała w te poszukiwania Fundację DKMS. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy, oprócz Agnieszki, Joannę Mejner, menadżerkę ds. Rekrutacji Dawców Fundacja DKMS.
W studiu Dzień Dobry TVN spotkali się genetyczni bracia: Łukasz Soja oraz Sylwester Wronowski. Ten ostatni był już bliski śmierci, kiedy dostał informację, że jest jednak dla niego ratunek. Jak wygląda sam moment przekazywania szpiku kostnego? Naszym gościom towarzyszyła Kinga Dubicka z fundacji DKMS.
Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska w wywiadzie z Olgą Bołądź. Jak aktorka zareagowała na wieść, że zostanie dawcą?