Obraża się i zdarzyło jej się odgryźć palec. Jak wygląda opieka nad piranią Kasią?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kasia – najstarsza pirania na świecie
Kasia – najstarsza pirania na świecie
Zwierzęta w roli głównej
Zwierzęta w roli głównej
 Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Co u żubrów piszczy?
Co u żubrów piszczy?
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Sekretne  życie wiewiórek
Sekretne życie wiewiórek
Nietypowe zwierzęta domowe
Nietypowe zwierzęta domowe
Nie grab liści, są domem dla wielu zwierząt
Nie grab liści, są domem dla wielu zwierząt
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Kasia ma czterdzieści lat i jest - najprawdopodobniej - najdłużej żyjącą na świecie piranią. Jak zwierzak trafił do Polski? Czym żywi się ta ryba? Zapytaliśmy o to jej obecnego opiekuna Ryszarda Szablińskiego oraz byłego dyrektora Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu Józefa Plucińskiego.

Kasia - najstarsza pirania na świecie

Kasia trafiła do Polski pod koniec lat 80. XX w. - To był prawdopodobnie 1985-86, myśmy wtedy zaczęli rozbudowywać początki akwarystyki, [...], kupowaliśmy te rybki i tam po prostu zobaczyłem piranię, w słoiku paręnaście maleńkich piranii żeśmy przywieźli - powiedział Józef Pluciński, były dyrektor Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu.

Po czterdziestu latach z kilkunastu rybek została tylko Kasia. Jest najprawdopodobniej najstarszą piranią na świecie, która żyje w akwarium. Jest też najstarszym pracownikiem muzeum. Opiekunem ryby jest Ryszard Szabliński, a jej ulubionym przysmakiem - serce wołowe. Początkowo mężczyzna wrzucał jedzenie do wody, z czasem zaczął karmić rybę z ręki. - Wkładam rękę do środka i efektem było ugryzienie palca - dodał, pokazując ubytek w dłoni.

Czy piranie są niebezpieczne?

Warto dodać, że Kasia to paku czarnopłetwy. Piranie z tej rodziny żywią się głównie roślinami. Jednak kilka lat temu, kiedy jej kuzynka zbłądziła nad Bałtyk, wywołała popłoch wśród męskiej części wczasowiczów. - O tych piraniach krążą różne legendy. Główna to taka, że jest tzw. obcinaczem męskich jąder. Paku jest dosyć łagodną rybą, więc to nie jest prawdą. Nie wiem, skąd to się wzięło - powiedziała Małgorzata Płońska-Nagaba z Działu Zbiorów Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu.

Co ciekawe, ryba ma swoje humory i potrafi strzelić focha. - Jak się znienacka do niej podejdzie, wystraszy się, to chlapie, nie żałuje wtedy wody - dodała Małgorzata Płońska-Nagaba. - Ten, który karmi, Rysiu, on czasami musi mieć jakieś wolne, to ona potrafi przez tydzień nie jeść, [...], w końcu ją głód zmorzy i wtedy przypływa, ale pokazuje, że jest niezadowolona - powiedział Lech Kamiński, adiunkt Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana