Najnowsze

Montevideo – stolica Urugwaju. Historia, zabytki, kultura

Najnowsze

Autor:
Adrian
Adamczyk
ElOjoTorpe/Getty Images Montevideo – stolica Urugwaju

Montevideo (Urugwaj) jest najbardziej wysuniętą na południe ze wszystkich stolic kontynentu Ameryki Łacińskiej. Znajdują się tutaj zabytkowe kościoły, muzea, ale przede wszystkim codzienne, spokojne atrakcje miasta w postaci pokazów tango, kawiarni i transmisji meczów futbolowych.

Największe miasto i stolica Urugwaju, Montevideo, słynie z jednego z największych morskich portów handlowych na całym kontynencie. Znajduje się on w ujściu rzek zwanym La Plata, które jest jednym z największych naturalnych estuariów świata. Prężnie rozwijające się Montevideo zostało założone przez kolonistów hiszpańskich w 1726 roku.

Współczesne Montevideo – stolica Urugwaju

Montevideo to stolica Urugwaju, największe miasto i port tego państwa. Powierzchnię 201 km² miasta zamieszkuje ponad milion trzysta tysięcy mieszkańców. Montevideo jest najbardziej wysuniętym na południe miastem spośród wszystkich stolic państw Ameryki Łacińskiej. Znajduje się na północno-wschodnim brzegu La Platy – jednego z największych na świecie estuariów powstałych ze zlewisk rzek Urugwaj i Parany do Oceanu Atlantyckiego. Granice administracyjne stolicy wyznaczane są w znacznej mierze przez rzeki – na zachodzie przez rzekę Santa Lucía, na wschodzie Carrasco.

Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Dzień Dobry TVN Online

Urugwajskie Montevideo znajduje się na ósmym miejscu w rankingu najlepszych miejsc do życia w Ameryce Południowej. W skali światowej zajmuje pod tym względem miejsce siedemdziesiąte ósme. Montevideo to prężny ośrodek gospodarczo-handlowy i kulturowy Urugwaju. Rozwinięty jest także przemysł – między innymi spożywczy, włókienniczy, rafineryjny. Montevideo to miasto kultury i technologii, słynące również z otwartości i liberalizmu (pierwsze miejsce w rankingu najlepszych miejsc do życia w Ameryce Łacińskiej dla osób homoseksualnych). Z racji tego, że miasto jest stolicą urugwajskiego państwa, z Montevideo pochodzi wiele słynnych osobistości ze świata sztuki, polityki i sportu. Montevideo jest także stolicą finansową Urugwaju – znajdują się tutaj kontynentalne centra wielu globalnych korporacji i banków, takich jak np. Santander czy Citibank. Niezwykle istotną rolę odgrywa port w Montevideo, jeden z największych portów na kontynencie, zlokalizowany w dzielnicy Ciudad Vieja.

Historia Montevideo

Pierwsza osada na terenie współczesnego Montevideo powstała w 1726 roku. Założył ją hiszpański kolonista, Bruno Mauricio de Zabala, a jej powstanie bezpośrednio wiązało się z potrzebą ochrony hiszpańskich interesów na okolicznych terenach. Wcześniej obszary te były zamieszkiwane przez rdzenną ludność Ameryki Łacińskiej – Indian. Kluczowym elementem, który zaważył na szybkim wzroście znaczenia gospodarczego i politycznego przyszłej stolicy Urugwaju, było ujście rzeczne La Plata. Uformowana rzecznymi prądami przez tysiące lat zatoka tworzyła naturalny port, sprzyjający komunikacji i wymianie dóbr, zwłaszcza produktów rolnych, takich jak skóry i mięsa. W związku z intensywną wymianą handlową z Europą prędko dostrzeżono duże zjawisko migracji do Montevideo, które szybko zaczęło gęściej się zaludniać i rozwijać. W XIX i XX wieku miasto znacznie zubożało – wpierw na skutek walk o niepodległość Urugwaju i rządów dyktatora Juana Manuela de Rosasa, następnie przez obydwie wojny światowe. Współcześnie miasto odradza się, aby w przyszłości może ponownie móc wyznaczać kierunek całej Ameryce Południowej.

Historia Montevideo

Tak w Montevideo, jak i w całym Urugwaju, posiadanie i korzystanie z marihuany jest w pełni legalne. Na ulicach Montevideo można zobaczyć pokazy tango, a w lokalnych kawiarniach transmitowane są powtórki meczy piłkarskich. Zdaniem socjologów, a także samych Urugwajczyków, futbol pełni w tym państwie rolę religii. Mecze ogląda się wielokrotnie, w nieskończoność rozpamiętując je i komentując. W stolicy Urugwaju znajduje się słynna aleja Rambla de Montevideo, która biegnie wzdłuż linii brzegowej miasta. Linia brzegowa została zgłoszona jako kandydatka do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Aleja obejmuje także dostępną przez cały rok plażę. Ważną atrakcją Montevideo jest Miejskie Muzeum Historyczne, w którym dokładnie poznamy historię i kulturę Urugwaju i jego stolicy. Niedaleko znajduje się wciąż funkcjonująca, zabytkowa hala targowa z 1868 roku, kierując się zaś w stronę centrum można następnie znaleźć się w dzielnicy artystycznej (El Cordón). Mieszczą się tutaj kina, teatry, muzea, a także kawiarnie, sklepy z pamiątkami i małe galerie sztuki. W pobliżu znajduje się także Uniwersytet Republiki w Montevideo (Universidad de la República). Warto zobaczyć także XVIII-wieczne kościoły – Katedrę Najświętszej Marii Panny czy też kościół świętego Franciszka. Fenomenalne wrażenie estetyczne sprawia także gotycki kościół Karmelitów w Montevideo. Przypomnijmy, że w całym Urugwaju wyznanie katolickie jest dominujące, choć nie jedyne (ok. 47% wierzących).

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: ElOjoTorpe/Getty Images

Pozostałe wiadomości