Antena do naziemnej telewizji cyfrowej gwarantuje odbiór sygnału umożliwiający dostęp m.in. do znacznie większej liczby kanałów niż w przypadku występującej do 2013 roku telewizji analogowej. Kluczową kwestią staje się jednak wybór odpowiedniego urządzenia i ustawienie anteny. Można zdecydować się na antenę pasywną lub aktywną, kierunkową lub siatkową. Przy ustawieniach anteny należy pamiętać o tym, aby manipulować odbiornikiem bardzo powoli, co pozwoli na skuteczne znalezienie najlepszego ustawienia.
Odbiór sygnału telewizji naziemnej – potrzebne komponenty
23 lipca 2013 roku tradycyjne nadajniki analogowe telewizji zostały zastąpione poprzez sygnał cyfrowy. Korzystanie z niego umożliwia dostęp do znacznie szerszej palety kanałów telewizyjnych. Zauważalna może być również poprawa jakości obrazu.
Odbiór telewizji naziemnej wymaga jednak odpowiedniego sprzętu. Po pierwsze, potrzebny będzie telewizor z wbudowanym dekoderem. W przypadku braku tego ostatniego komponentu zaleca się użycie specjalnych tunerów DVB-T. To rozwiązanie polecane szczególnie do telewizorów starszych generacji, niewyposażonych w urządzenia dekodujące sygnał.
Drugim niezbędnym elementem jest antena, która będzie odbierała sygnał cyfrowy. W większych miastach w przypadku mieszkania w pobliżu nadajnika doskonale sprawdzają się małe anteny wewnętrzne. Nowsze telewizory mogą być w nie już wyposażone, dzięki czemu zakup kolejnego produktu nie jest obligatoryjny. Jeśli jednak mieszkamy w nieco bardziej peryferyjnym miejscu, do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej konieczny będzie zakup dobrej jakości anteny DVB-T.
Wybór anteny do tv naziemnej
Przystępując do zakupu anteny, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Przede wszystkim wyróżnić można urządzenia pasywne i aktywne. Pierwsze z nich nie są wyposażone w tzw. przedwzmacniacz antenowy. Są tańsze i gwarantują świetną jakość sygnału pod warunkiem, że długość przewodu koncentrycznego, łączącego antenę z odbiornikiem wideo, nie przekracza kilku metrów. Jeżeli odległość ta jest wyższa, należy zdecydować się na zakup aktywnej anteny do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej.
Drugim ważnym kryterium jest rodzaj produktu ze względu na charakter jego konstrukcji. Pod tym względem wyróżnić można anteny kierunkowe oraz siatkowe (dookólne). Największą precyzją odbioru charakteryzują się pierwsze rodzaje anten, które odbierają sygnał, zgodnie z nazwą, tylko z jednego kierunku. Oprócz powyższych parametrów należy również pamiętać o wielkości anteny. Warto kierować się zasadą mówiącą, że im dalej nieruchomość znajduje się od nadajnika centralnego telewizji naziemnej, tym większa powinna być antena.
Jak zainstalować antenę naziemną do telewizji cyfrowej? Ważne wskazówki dotyczące montażu
Pokojowa antena DVB-T jest najprostszym rodzajem produktu pod względem instalacji. Jedyne, co konieczne, to postawienie jej gdzieś w pobliżu odbiornika wideo, czyli najczęściej – choć nie zawsze – telewizora. Nieco trudniejszy będzie montaż zewnętrznej anteny naziemnej. Jeśli mieszkamy w domu, warto przeznaczyć na nią najwyżej położony punkt budynku, aby zwiększyć prawdopodobieństwo nieprzerywanego odbioru sygnału. W takim wypadku warto jednak pamiętać, by nie przytwierdzać anteny do komina, gdyż zwykle to tam umieszczany jest piorunochron. Antena powinna być od niego odseparowana.
Istotną wskazówką jest fakt, że każda antena naziemna musi być skierowana poziomo. Nie należy ustawiać jej w górę lub w dół. Powinna również trzymać się solidnie za pomocą dobrze dokręconych śrub.
Ustawianie anteny naziemnej zewnętrznej
Po fizycznym zamontowaniu urządzenia przychodzi czas na pierwsze testy. Po podłączeniu jej do odbiornika, np. telewizora, należy wybrać w opcjach wyszukiwanie sygnału. Aby zoptymalizować działanie anteny, należy delikatnie i stopniowo przekręcać ją od lewej, skrajnej pozycji, do prawej strony. Przesunięcia powinny być wolne i niewielkie, sięgające raptem kilka milimetrów, dzięki czemu łatwo dostrzeże się najlepsze ustawienie pod względem odbioru sygnału telewizji naziemnej.
W trakcie ustawiania wielu użytkowników może stanąć przed powszechnym dylematem – czy lepiej wybrać sygnał silniejszy, lecz dający gorszą jakość obrazu, czy słabszy, ale lepszy pod względem jakości? Trudno jednoznacznie wskazać uniwersalną odpowiedź, gdyż wiele zależy od szczegółowego stopnia siły sygnału. Z pewnością najistotniejsze jest to, aby był on stabilny. Jeśli sygnał nie przerywa, zapewnia wysoką jakość, można zaakceptować fakt, że jest nieco słabszy, by następnie z satysfakcją móc korzystać z telewizora bez ryzyka zakłóceń.
Zobacz także:
- Jak pozbyć się ślimaków z ogródka? Poznaj sprawdzone sposoby na nieproszonych gości
- Niezwykłe mieszkanie w Sopocie. "Wszystko ma być bez kątów prostych"
- Na balkonie można uprawiać nie tylko kwiaty, ale i owoce. Które świetnie sobie tam poradzą?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Andrew Holt/Getty Images