Mycie włosów sodą oczyszczoną - czy to bezpieczne? Jakie ma zalety?

Soda, Włosy
Mycie włosów sodą oczyszczoną
Źródło: GettyImages/BURCU ATALAY TANKUT

Soda oczyszczona obecna jest w niemal każdym domu. Jest to środek dostępny, tani i naturalny. Najczęściej sody używa się do pieczenia ciast zamiast proszku do pieczenia. Soda jest także świetnym preparatem do usuwania osadu z kamienia i tłuszczu. Okazuje się, że soda może sprawdzić się również jako środek do mycia włosów. Jakie wady i zalety ma mycie włosów sodą oczyszczoną?

Mycie włosów sodą pomaga usunąć z kosmyków zanieczyszczenia, m.in. kurz, sebum oraz silikony. Soda poradzi sobie także z rozjaśnieniem koloru po nieudanej koloryzacji włosów. Jednak, jak każdy środek, ma również swoje wady. Jest niewskazana do włosów suchych, zniszczonych, cienkich, delikatnych, skłonnych do uszkodzeń. Ponieważ soda jest środkiem drażniącym, może powodować pękanie, pieczenie i swędzenie skóry głowy. Nie jest również zalecana dla osób o włosach delikatnych czy z wrażliwą skórą głowy. Zabieg mycia włosów sodą oczyszczoną nie należy praktykować częściej niż do dwóch, trzech razy w miesiącu.

Jak dbać o włosy?

Jak dbać o włosy?

ORIGINAL
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak ukryć siwe włosy?
Jak ukryć siwe włosy?
Włos im z głowy nie spadnie, choć bywało różnie
Włos im z głowy nie spadnie, choć bywało różnie
Siwe włosy dla kobiet w każdym wieku
Siwe włosy dla kobiet w każdym wieku
SOS dla włosów
SOS dla włosów
Jak wybrać idealną prostownicę do włosów?
Jak wybrać idealną prostownicę do włosów?

Jakie są zalety mycia włosów sodą oczyszczoną? 

Mycie włosów sodą oczyszczoną ma bardzo wiele zalet. Dzięki sodzie można się pozbyć z włosów różnego rodzaju zanieczyszczeń, jak choćby kurz, tłuszcz czy pozostałości po kosmetykach do stylizacji, np. powszechnie znane silikony. Metoda ta otwiera łuski włosów, przez co łatwiej przyjmują one substancje odżywcze z masek i odżywek regeneracyjnych. Soda pomaga ponadto rozjaśnić włosy po nieudanej koloryzacji. Mycie włosów sodą powoduje także, że włosy są miękkie, wolniej się przetłuszczają i dłużej zachowują świeżość.

Największe wady mycia włosów sodą oczyszczoną

Jednak otworzenie przez sodę łusek włosów może spowodować także, że kosmyki staną się szorstkie, matowe i porowate. Można tego uniknąć dzięki myciu włosów sodą oczyszczoną i octem jabłkowym. Nieprzyjemny zapach octu można zneutralizować poprzez dodanie do niego olejku zapachowego lub naparu z ziół.

Soda oczyszczona nie powinna być stosowana przez osoby z włosami zniszczonymi, przesuszonymi, łamliwymi, porowatymi, cienkimi i delikatnymi. Natomiast posiadacze włosów puszących się i skłonnych do elektryzowania nie powinni stosować sody zbyt często. Należy pamiętać, że soda oczyszczona ma charakter drażniący, dlatego istnieje ryzyko podrażnienia skóry głowy. Po myciu włosów sodą skalp może być zaczerwieniony, piekący oraz swędzący, dlatego niewskazane jest używanie sody przez osoby mające wrażliwą skórę głowy.

Jak myć włosy sodą oczyszczoną?

Jak właściwie myć włosy przy użyciu sody oczyszczonej? W misce należy wymieszać szklankę ciepłej przegotowanej wody z dodatkiem łyżeczki sody oczyszczonej. Soda powinna w pełni rozpuścić się w wodzie. Następnie należy zmoczyć włosy ciepłą wodą, po czym nanieść na skalp mieszankę składającą się z wody i sody. Warto pamiętać, że istotniejsze jest skupienie się przy myciu sodą nie na włosach, ale na skórze głowy. Po kilkuminutowym masażu głowy należy obficie spłukać włosy ciepłą wodą. Chwilę później warto powtórzyć mycie. Po wykonanym zabiegu należy spryskać lub umyć włosy (jedna łyżka na szklankę wody) octem jabłkowym, sokiem z cytryny lub kwasem mlekowym.

Należy ponownie wykonać masaż skóry głowy, po czym dokładnie spłukać płyn ciepłą wodą. Soda oczyszczona ma zasadowe pH, dlatego otwiera łuski i usuwa z nich nie tylko zanieczyszczenia, ale także niepożądaną farbę. Natomiast ocet jabłkowy, sok z cytryny lub kwas mlekowy mają za zadanie domknąć łuski włosa, zmiękczyć kosmyki, a także przywrócić naturalne pH skóry głowy. Warto pamiętać, że mycie włosów sodą oczyszczoną nie powinno być praktykowane częściej niż dwa, trzy razy w miesiącu. Częstsze stosowanie sody doprowadzi do przesuszenia, łamliwości włosów oraz pogorszenia się stanu skóry głowy.

Jak zmyć farbę z włosów sodą oczyszczoną?

Zbyt intensywna lub niepasująca do urody farba do włosów to bardzo częsta zmora wielu klientów salonów fryzjerskich. Okazuje się, że soda oczyszczona bardzo dobrze poradzi sobie z nieudaną koloryzacją. Jak zmyć farbę z włosów sodą? Do delikatnego szamponu – rumiankowego lub przeznaczonego dla dzieci – trzeba dodać łyżeczkę sody oczyszczonej. Mieszanką należy dwukrotnie w sposób dokładny umyć włosy. Przy drugim myciu, podobnie jak przy tradycyjnym korzystaniu z mieszanki sodowej, dobrze jest dodać odrobinę soku z cytryny, octu jabłkowego albo kwasu mlekowego. Na koniec, po spłukaniu octu, soku lub kwasu, warto zastosować na włosy maseczkę regenerującą.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości