Domowe, proste sposoby na zwalczanie wszystkiego, co szkodzi roślinom, są nie tylko tanie, ale również ekologiczne. Warto je wypróbować przed sięgnięciem po gotowe nawozy i opryski dostępne w sklepach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oprysk z sody w walce z ogórkowymi szkodnikami
Ogórki to jedne z najczęściej uprawianych warzyw w przydomowych, czy działkowych ogródkach. Ich uprawa może wydawać się łatwa, ale tak naprawdę bywa dość wymagająca. Lubią ciepłe stanowiska (ale nie pełne słońce) i szybko nagrzewające się, próchniczne gleby. Nie lubią za to, gdy ich liście mokną w trakcie podlewania, a ziemia była wcześniej intensywnie wykorzystywana przez inne warzywa dyniowate - cukinie, dynie czy pozostałe odmiany ogórków. Więcej o warunkach, jakie należy zapewnić ogórkom, piszemy w artykułach, do których linki znajdują się na dole tego poradnika.
Ogórki mają niestety sporo wrogów. Najczęściej atakowane są m.in. przez mszyce, zmieniki, przędziorki, wciornastki, miniorki, mączliki, śmietki, ziemiórki, a także niektóre grzyby. Jeśli nie pomożemy ogórkom ich zwalczać, mogą nie wyrastać w pełni, a nawet całkowicie się poddać. Na ratunek przychodzi domowy, ekologiczny i sprawdzony oprysk z sody oczyszczonej.
Oprysk z sody na ogórki - przepisy
Aby stworzyć domowy oprysk przeciwko szkodnikom niszczącym ogórki, należy łyżeczkę sody oczyszczonej dodać do 2 l ciepłej wody. Warto dodać jeszcze kilka kropli oleju lub płynu do mycia naczyń. Całość należy porządnie wymieszać w opryskiwaczu i „wspierać ogórki”, pryskając je średnio co 3-4 dni. Potraktowane takim opryskiem mszyce czy inne przędziorki powinny szybko się wynieść.
Oprysk z sody oczyszczonej przygotowany do zwalczania przede wszystkim chorób grzybowych nieco się różni. Do łyżeczki sody rozpuszczonej w dwóch litrach wody należy dodać około 5 ml szarego mydła. Całością mocno potrząsnąć w butelce spryskującej. w tym przypadku oprysk również należy powtarzać kilka razy, co 3-4 dni.
Domowy oprysk z sody oczyszczonej nie tylko pomaga zwalczyć szkodniki i grzyby atakujące ogórki. Dzięki niemu nasze zielone warzywa dodatkowo wyrastają większe i ładniejsze.
Zobacz także:
- Uprawa ogórków w tunelu i w polu - skuteczne metody na sznurkach i inne
- Kiedy sadzić ogórki? Radzimy, jak sadzić ogórki krok po kroku
- Inne sprawdzone sposoby na choroby ogórków
- Kiedy stosować opryski z drożdży? Przepis na domowy oprysk z drożdży
- Uprawa współrzędna – na czym polega i co warto o niej wiedzieć?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: poradnikogrodniczy.pl/haps.pl
Źródło zdjęcia głównego: E+