Szampon rumiankowy – pielęgnacja i rozjaśnianie włosów. Jak go zrobić w domu?

Kosmetyki leżące na podkładce w otoczeniu rumianków polnych
Szampon rumiankowy
Źródło: Dasha_Romanova/Getty Images
Szampon rumiankowy swoją skuteczność i pielęgnacyjne właściwości zawdzięcza popularnemu zielu. O ile przez wiele lat kojarzone ono było z pospolitością i tanimi kosmetykami na każdą kieszeń, o tyle dziś na nowo odkrywane jest bogactwo tej rośliny. Sprawdź, jak działa szampon rumiankowy i jak przygotować płukankę.

Szampon z rumiankiem wykorzystywany jest najczęściej jako naturalny środek rozjaśniający włosy. Bądźmy jednak świadomi, że to nie jedyna jego zaleta. Posiada on zarówno wartości pielęgnacyjne, jak i lecznicze.

Co zawierają szampony rumiankowe?

Szampon rumiankowy rozjaśnia włosy, pielęgnuje je, nadaje im piękną i zdrową barwę. Wszystko to zasługa samego rumianku, który w swoich kwiatach ma ukryte cenne olejki pielęgnujące skórę, a także bisabolol - substancję działającą przeciwzapalnie. Dzięki niej rumianek likwiduje podrażnienia skóry, dlatego polecany jest szampon rumiankowy dla dzieci. Z problemem przesuszonego skalpu borykają się szczególnie rodzice małych dzieci i niemowląt. Taki kosmetyk ma nie tylko leczyć ten problem, ale także mu przeciwdziałać.

Naturalny szampon rumiankowy ma niezwykle dużo witaminy C oraz witaminy PP. Pierwsza zwalcza wolne rodniki, druga – wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne.

Ponadto szampon z rumianku, a właściwie wyciągu z niego, zawiera:

  • flawonoidy i karotenoidy działające przeciwutleniająco,
  • śluzy o działaniu ochronnym (powlekającym).

Szampon rumiankowy – efekty

Szampony rumiankowe powstają na bazie olejku eterycznego z kwiatów rumianku. Jest to silny olejek o nieco ciemniejszej barwie. To właśnie ten składnik odpowiada za tak cenione właściwości szamponu rumiankowego.

Działa on:

  • przeciwzapalnie,
  • bakteriostatycznie,
  • oczyszczająco,
  • regenerująco,
  • łagodząco (łagodzi podrażnienia i swędzenie skóry głowy).

Czy szampon rumiankowy rozjaśnia włosy?

Rumiankowy szampon najczęściej jest przez kobiety wykorzystywany jako środek do naturalnego rozjaśniania włosów. Obok szamponów z dodatkiem olejku z cytryny, to najbardziej popularny produkt polecany kobietom o włosach blond. Właściwie uznaje się, że szampon z rumiankiem rozjaśniający włosy powinien być stosowany wyłącznie przez kobiety o jasnych włosach, ponieważ jego interakcja z ciemniejszymi kosmykami jest nie do przewidzenia pod względem efektów.

Szampon rumiankowy rozjaśniający nie może być jednak traktowany jako alternatywa dla koloryzacji włosów. To raczej sposób na delikatne podkreślenie naturalnego koloru włosów, jego pogłębienie przez rozjaśnienie, nadanie blasku. Szampon rumiankowy do rozjaśniania włosów można wykorzystywać jedynie w przypadku zmiany o 2-3 tony.

Czy szampon z rumiankiem rozjaśnia włosy farbowane?

Szampon z rumiankiem rozjaśnia włosy naturalne, ale pole tej zmiany jest ograniczone. Pojawiające się w Internecie rady na rozjaśnianie włosów farbowanych olejkiem z rumianku nie są warte uwagi. Po pierwsze, ciemnych włosów malowanych farbą z amoniakiem nie da się doprowadzić do koloru blond za pomocą naturalnego olejku eterycznego. Po drugie, efekty tego typu zabiegów przy użyciu szamponu rumiankowego do rozjaśniania włosów są nie do przewidzenia.

Naturalny szampon rumiankowy domowej roboty

Szampon z rumianku jest polecany kobietom o jasnych włosach, ale ich rozjaśnianie to nie jedyne działanie tego produktu. Najlepszy szampon rumiankowy koi wrażliwą skórę głowy, hamuje produkcję łoju, a więc zapobiega przetłuszczaniu się włosów. Wykazuje również działanie przeciwłupieżowe.

Jeśli jednak nie chce się korzystać z gotowych produktów, w domu możemy samodzielnie przygotować nie tyle szampon, co skuteczną płukankę rumiankową. Wystarczy ugotować 4-5 garści suszonego ziela rumianku w 1 litrze wody. Taką mieszankę gotuje się przez 30 minut, a następnie przelewa do wygodnej butelki. Dobrze wystudzonym płynem płucze się głowę po umyciu jej szamponem. Płukankę zostawić na włosach przez 15 minut.

Efekt rozjaśniania uzyskuje się wykorzystując dokładnie tę samą płukankę. Należy do niej jedynie dodać sok z połówki cytryny. Trzeba przy tym pamiętać, że cytryna mocno wysusza skórę głowy.

Zobacz wideo: Czy kasztany mają moc?

Czy kasztany mają moc?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości