Trendy modowe

Lata 40. – moda damska i męska. Popularne trendy w cieniu II wojny światowej

Trendy modowe

Aktualizacja:
E+LifeJourneys/Getty Images

Lata 40. XX wieku nie były dla łatwym okresem dla rozwoju mody. II wojna światowa nie pozwalała na produkcję wysokiej jakości ubrań, a minimalizm był na porządku dziennym. Niemniej jednak moda lat 40. wyróżniała się nieprzeciętną elegancją, stanowiącą źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń.

II wojna światowa wymusiła zastosowanie minimalistycznych rozwiązań w dziedzinie mody – wszystkie zasoby produkcyjne były inwestowane we wsparcie wojska. Bez względu na te okoliczności, kobiety i mężczyźni ubierali się szykownie, a panie szczególnie dbały o dobór odpowiednich dodatków oraz gustowny makijaż. Stroje pochodzące z lat 40. mają szerokie grono wielbicieli wśród współczesnych miłośników mody.

Moda lat 40. Co wyznaczało trendy?

Ubrania w latach 40. ubiegłego wieku powstawały w cieniu rozpoczynającej się właśnie II wojny światowej. Gospodarki krajów europejskich skoncentrowane były głównie na wspieraniu wojska, w związku z czym pozostałe dziedziny życia, w tym moda, zostały zepchnięte na dalszy plan. W 1939 roku legendarna Coco Chanel zakończyła swoją działalność, a wyznaczające trendy czasopismo "Vogue" zamilkło. Paryż – wskazywany przez wielu jako europejska stolica mody – został rok później zajęty przez Niemców. Ludzie nie wyobrażali sobie jednak życia bez mody – nowe centrum stylu i szykownych kreacji postanowiono więc przenieść za ocean. W USA prym wiedli wówczas tacy projektanci jak Valentino czy Claire McCardell. To właśnie te nazwiska wyznaczały nowe kierunki modowe.

Ze względu na dramatyczną sytuację polityczno-gospodarczą w swoich krajach, Europejki nie mogły w pełni podążać za światowymi trendami. W tej części świata moda lat 40. bazowała więc na sztucznych materiałach kiepskiej jakości. Popularne wówczas sukienki, żakiety i spódnice odznaczały się wymuszoną przez trudne czasy prostotą formy. Kreacje te jednak wciąż wyróżniały się nienagannym stylem i tak właśnie zostały zapamiętane przez kolejne pokolenia, które szukały i dalej szukają inspiracji w modzie lat 40. XX wieku.

Charakteryzując lata 40. i modę tamtych czasów, nie należy skupiać się jedynie na burzliwym tle historycznym. Tuż po zakończeniu ogólnoświatowego konfliktu swoją karierę rozpoczął jeden z najbardziej rozpoznawalnych dyktatorów mody – Christian Dior. Pod wrażeniem jego kolekcji pozostawały zarówno kobiety z całego świata, jak i najsurowsi krytycy modowych trendów. W ten sposób Francja znów stała się światową stolicą tej gałęzi przemysłu, a rok 1947, w którym miał miejsce pierwszy pokaz kreacji Diora, był początkiem prawdziwej rewolucji w światowej branży fashion.

Kobiece stroje – epoka szyku i elegancji

W latach 40. moda damska wyróżniała się minimalizmem w eleganckim wydaniu. Panie decydowały się wówczas na sukienki z paskiem podkreślającym talię, proste spódnice do kolan, żakiety, a nawet spodnie i ogrodniczki. Deficyt materiałów wymuszał również przerabianie odzieży, a na porządku dziennym było samodzielne szycie kreacji z obrusów czy zasłon. Stroje te sprawiały wrażenie sztywnych i surowych, nic więc dziwnego, że jednym z największych krzyków mody była wówczas sukienka zapinana na guziki. To właśnie ona stała się inspiracją dla stworzenia popularnej szmizjerki (nazwa wywodzi się od francuskiego słowa "chemise", czyli koszula).

Kobiety zmuszone były wybierać proste i klasyczne rozwiązania, wciąż jednak dbając o oryginalność dodatków. Popularnym urozmaiceniem garderoby była m.in. apaszka – wiązana na szyi lub gustownie wplątana we włosy. Częstym widokiem były także panie w rękawiczkach, kapeluszach, szalach, z kuferkowymi torebkami w dłoniach. Całość stylizacji dopełniały sznurowane buty na obcasie typu słupek z solidną podeszwą i zaokrąglonymi czubkami. W kontekście mody lata 40. to nie tylko stroje, to także minimalistyczny makijaż. Kobiety rezygnowały z mocnego make-upu, jednak obowiązkowym wyposażeniem torebki pozostawały: krwistoczerwona szminka, kredka do oczu, eyeliner i róż do malowania policzków.

Moda męska w latach 40. – co nosili panowie?

Podobnie jak stroje dla pań w latach 40., ubrania mężczyzn w połowie XX wieku charakteryzowały się prostotą, w której nie brakowało jednak szyku i elegancji. Z uwagi na trwającą wojnę, najpopularniejszą męską stylizacją był mundur. Panowie, którzy nie służyli w wojsku, także lubili dodawać do swoich stylizacji wojskowe akcenty, takie jak skórzana kurtka czy wysokie oficerki. Ponadto większość mężczyzn wybierała proste garnitury z oversizową marynarką (choć w tamtym okresie oversize nie był jeszcze określany jako modowy trend) i szerokimi spodniami z wysokim stanem. Popularny stał się również dwurzędowy płaszcz z paskiem, a do niego szeroki kapelusz wykonany z filcu. Moda w latach 40. nawiązywała więc silnie do wizerunku Polskiego Państwa Podziemnego.

Ze względu na rosnącą w tamtym czasie popularność takich gatunków muzycznych jak jazz czy swing, ikonami stylu stawały się także gwiazdy Hollywood.

Głównym źródłem inspiracji dla miłośników mody były wtedy postacie takie jak aktor filmowy i teatralny Humphrey Bogart czy legendarny muzyk Frank Sinatra. To właśnie ci panowie stali się uosobieniem mody męskiej lat 40.

Zobacz wideo: Najsłynniejsze kultowe ubrania i dodatki

Zobacz też:

Kultowe dodatki, w które warto zainwestować. Cena niektórych wzrosła nawet 5-krotnie

Jaki kolor pasuje do beżowego odcienia? Ubrania i wnętrza w tym kolorze - porady

Zaskakująca moda lat 20. – stroje dla kobiet oraz mężczyzn

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości