Pierwszy polski film o sneakerheadach. "Za każdym razem, kiedy wchodzę do garderoby, to sprawia mi radość"

Ile par butów to dużo?
W ostatnich latach miłość do butów sportowych ogarnęła tysiące osób, niezależnie od wykształcenia, pochodzenia ani grubości portfela. Z tego właśnie powodu Dawid Wawrzyszyn postanowił zrealizować film o niezwykłym hobby, jakim jest zbieranie sneakersów. O "TOOMANYKICKS" reżyser i producent opowiadał w Dzień Dobry TVN.

Zbieranie sneakersów

"TOOMANYKICKS" to opowieść o 11 osobach, które dorastały w okresie intensywnych zmian społecznych i gospodarczych w Polsce. Ich wspólną pasją stało się kolekcjonowanie butów sportowych. Ta produkcja jest nie tylko o ich kolekcjonowaniu, ale również o okresie intensywnych zmian oraz sukcesów Polaków w kraju i poza granicami.

- To jest po prostu sięganie po to, co było u nas niedostępne w latach 80. i 90. (...) Oni budzili się o 2 w nocy, oglądali koszykówkę, ale nie patrzyli na akcje pod koszem, tylko na to, co dany zawodnik ma na stopach . Jeżeli gdzieś było to do dostania, nieważne w jakim rozmiarze nawet, to po prostu trzeba było to mieć - opowiadał w Dzień Dobry TVN Dawid Wawrzyszyn.

Udział w produkcji wzięli hiphopowi artyści, designerzy i sami zajawkowicze, m.in. TEDE, W.E.N.A., Michał Łojewski, Paulina Cieślewska, KUUUUBS i Kamil Kaczyński. Dla Dawida bardzo ważne było, aby do filmu zaprosić osoby, których nie zna osobiście. Nie chodziło o liczbę posiadanych przez nich butów, a historie i rodzaj pracy, jaki wykonują.

- Buty były wspólnym mianownikiem wszystkich bohaterów . Ale na początku, jak zacząłem robić research i realizować zdjęcia, w każdej rozmowie wyszło, że ci ludzie są bardzo interesujący. I tak naprawdę przez buty mamy teraz coś, czym możemy się pochwalić na świecie - mówił reżyser i producent filmu.

Znaczenie sneakersów w XXI wieku

W ostatnich latach coraz częściej przed sklepami z butami sportowymi widać długie kolejki. Niektórzy potrafią w nich stać nawet 24 godziny tylko po to, żeby dostać wymarzony model. Niektórzy zastanawiają się - czy w tych wymarzonych parach sneakreheadzi chodzą, czy są one tylko "do posiadania"?

- Wszystkie buty są do chodzenia i ja akurat jestem z tej szkoły, że uważam, że powinno się w butach chodzić. Aczkolwiek to teraz jest też bardzo dobry biznes - kupić tanio, sprzedać drożej w dużych ilościach. Jest straszny na to popyt , więc jest to i do chodzenia, i do handlowania - wyjaśniał w naszym programie Dawid Wawrzyszyn.

Sam posiada około 50 par. Kiedyś szalał za Jordanami, ale ostatnio jego serce mocniej bije do Air Maxów i innych biegówek.

- Mam je i one mnie cieszą. Za każdym razem, kiedy wchodzę do garderoby i wybieram sobie buty, to sprawia mi radość - wyznał reżyser filmu.

"TOOMANYKICKS" można zobaczyć na platformie internetowej stworzonej przez festiwal Millennium Docs Against Gravity.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości