Skuteczne metody pozbywania się cellulitu. Na jakim etapie "wchodzą ciężkie maszyny"?

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Jak skutecznie pozbyć się cellulitu?
Jak skutecznie pozbyć się cellulitu?Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Cellulit to dokuczliwy problem, który dotyka wielu kobiet. Zmiany pojawiające się na wybranych partiach ciała mogą wywoływać poczucie dyskomfortu, a nawet skutecznie zniechęcać do wyjścia na plażę czy eksponowania sylwetki w letnich stylizacjach. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by uporać się z nierówną powierzchnią skóry, a co za tym idzie, odzyskać pewność siebie. W Dzień Dobry TVN powiedziała o nich Jolanta Wypler, lekarz medycyny estetycznej.

Cellulit - rodzaje i przyczyny powstawania

Cellulit, potocznie określany mianem skórki pomarańczowej lub materacowej, przejawia się licznymi zagłębieniami, grudkami, bruzdami i uwypukleniami pojawiającymi się na skórze. Ze względu na przyczynę powstania, wygląd i stopień nasilenia nieprawidłowości, wyróżnia się cztery stadia rozwoju dokuczliwych zmian. Niewielkie dołeczki pojawiające się dopiero po ujęciu skóry w dłoń to pierwsze z nich. Ostatnie charakteryzuje się wyczuwalnymi guzkami i nierównościami, widocznymi na ciele nawet w stanie spoczynku poszczególnych mięśni.

- Każda z nas może mieć inny cellulit, inny rodzaj cellulitu, inny stopień zaawansowania. Mniej więcej po 20. roku życia około 90 proc. kobiet zaczyna dostrzegać, że cellulit się pojawił - wyjaśniła Jolanta Wypler, jednocześnie podkreślając, że każdy stopień rozwoju skórki pomarańczowej wymaga zastosowania innych metod terapeutycznych. Przed ich wypróbowaniem warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że nierówności pojawiające się na skórze są zupełnie naturalne.

- Cellulit to jest taki stan fizjologiczny naszej skóry. My wszystkie martwimy się cellulitem, chcemy się go pozbyć, ale tak naprawdę powinnyśmy go właśnie pokochać, bo jest on charakterystyczny dla nas kobiet - podkreśliła ekspertka.

Sposoby na cellulit

Z cellulitem można uporać się na wiele sposobów. Wybór właściwej metody walki z uciążliwym problemem zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian. Cennym wsparciem mogą okazać się zabiegi wykonywane w domowym zaciszu czy gabinetach medycyny estetycznej, pozwalające usprawnić krążenie krwi i limfy, poprawić napięcie skóry, a nawet pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Nie bez znaczenia pozostaje także zdrowa dieta i aktywność fizyczna.

Zdaniem ekspertki, pojawienie się pierwszych zmian powinno skłonić nas do zmiany nawyków żywieniowych. Do poprawy wyglądu skóry może przyczynić się odpowiednio skomponowany jadłospis, oparty na niskoprzetworzonych produktach i wykluczający dużą ilość soli. W ramach profilaktyki warto sięgać też po specjalne masażery, szczotki do ciała i inne akcesoria, pozwalające uporać się z pierwszymi objawami cellulitu.

- Możemy sobie wymasować nogi, wymasować brzuch, bo tak naprawdę u kobiet cellulit odkłada się właśnie w tych partiach. Jest to związane z naszą anatomią, naszą fizjologią. Kobiety mają kształty zależne od estrogenów. Tkanka tłuszczowa odkłada nam się w okolicy brzucha, bioder, pośladków i ud, to właśnie w tych miejscach pojawia się cellulit - wyjaśniła Jolanta Wypler. Zauważyła też, że zignorowanie problemu może prowadzić do jego pogłębienia. Jeśli cellulit przechodzi w kolejne stadia, cennym wsparciem może okazać się konsultacja ze specjalistą.

- Tutaj potrzeba też nakładów kosztów. Tych sprzętów i urządzeń na rynku jest dużo, można się w tym wszystkim pogubić. Najlepiej trafić do kosmetologa albo lekarza, który nam doradzi, co zrobić - poradziła ekspertka. Dodała też, że cellulit związany z zastojem płynów w tkankach można zwalczać na przykład za pomocą endermologii, masaży limfatycznych czy presoterapii.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości