Czy kosmetyki mają płeć? "W pozornie nieatrakcyjnych opakowaniach mogą się kryć perełki"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Czy kosmetyki mają płeć?
Czy kosmetyki mają płeć? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Na sklepowych półkach bardzo często można znaleźć kosmetyki przeznaczone tylko dla kobiet i tylko dla mężczyzn. Czy taki podział faktycznie ma sens? Czy skóra męska i kobieca potrzebują innej pielęgnacji? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Edytą Engländer, dermatologiem.

Czy kosmetyki powinny być dzielone na "damskie" i "męskie"?

Dr Edyta Engländer, dermatolog jest zdania, że podział na kosmetyki dla pań i dla panów ma znaczenie czysto marketingowe. W ocenie specjalistki, kobieta, która staje w sklepie przed półką z kosmetykami, zazwyczaj nie zwraca uwagi na kosmetyki dla mężczyzn, bo one nie wydają jej się atrakcyjne.

- Po pierwsze jest ich w ofercie dużo mniej. Po drugie najczęściej są w takich minimalistycznych opakowaniach - albo czarne, albo szare, albo granatowe. A czasami szkoda, bo jeżeli te kosmetyki są dobrej jakości, mają składniki, które mają udowodnione kliniczne skuteczne działanie, to w pozornie nieatrakcyjnych opakowaniach mogą się kryć perełki (...) - mówiła specjalistka.

Czy kobieca skóra potrzebuje innej pielęgnacji?

- (...) Skóra u kobiet i u mężczyzn ma podobną budowę i podobne funkcje do spełnienia. (...) Substancji aktywnych w kosmetykach nie dzielimy w zależności od płci. To nie jest tak, że osoba, która to robi, ma osobną pulę składników dla kobiety, osobną dla mężczyzn i w ten sposób komponuje kosmetyki - mówiła.

Zdaniem specjalistki przy wyborze kosmetyków trzeba się kierować ich składem. - Należy wybierać dobrej jakości składniki, szukać składników aktywnych. Na przykład, żeby szukać peptydów, które mają znaczenie w regeneracji skóry, żeby szukać olei, które skórę regenerują, żeby szukać kwasu hialuronowego, który skórę nawilża - dodała specjalistka.

Na rynku kobiety mogą znaleźć oddzielny kosmetyk niemal do każdej części ciała. Natomiast mężczyznom oferuje się np. produkty 3 w 1. Dlaczego tak się dzieje? Czy potrzebujemy osobnych kosmetyków do każdej części ciała? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości