Olejki ajurwedyjskie poprawiają kondycję i wygląd skóry. Jak je przygotować?

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Katarzyna Chętnik
Źródło:
Dzień Dobry TVN
Im bliżej od krzaka do talerza, tym lepiej
Im bliżej od krzaka do talerza, tym lepiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Nie trzeba sprowadzać do Polski rosnących w Indiach ziół, by przygotować olejek do pielęgnacji ciała. Wystarczy sięgnąć po dary natury, które mogą znaleźć się w każdym ogrodzie. Maciej Szaciłło zdradza przepis na skuteczną miksturę ajurwedyjską.

Oleje ajurwedyjskie - z Indii do Polski

Karolina i Maciej Szaciłło zazwyczaj dzielą się z widzami Dzień Dobry TVN oryginalnymi przepisami kulinarnymi. Tym razem zmienili nieco obszar zainteresowań i zajęli się produkcją kosmetyków. Zaprezentowali własnoręcznie przygotowane w przydomowej manufakturze mikstury do pielęgnacji twarzy i ciała, a dokładniej wytwarzane zgodnie ze starożytną metodologią oleje ajurwedyjskie. W ich skład wchodzą głównie zioła oraz kwiaty.

Nad kolejnością łączenia naturalnych składników i ich zapewniającymi skuteczność proporcjami głowi się na co dzień Maciej, który podjął próbę dostosowania skostniałych zasad ajurwedy do polskich warunków.

- Normalnie do wytwarzania tych olejów stosuje się zioła, które rosną w Indiach. Maciek zaczął stosować również te zioła, które rosną u nas w ogrodzie i rosną w naszej szerokości geograficznej - tłumaczy w reportażu Karolina Szaciłło.

Samodzielnie stworzone oleje warto nakładać na twarz, ciało lub włosy. Jakich efektów możemy się spodziewać?

Oleje ajurwedyjskie - korzyści z zastosowania

Główną zasadą ajurwedy, czyli wywodzącej się z Indii filozofii życia, jest powrót do równowagi między ciałem a psychiką. Wyznawcy wschodnich nauk wierzą w skuteczność naturalnych metod leczenia i twierdzą, że preparaty powstałe z odpowiednio zmieszanych ziół i kwiatów pomagają między innymi w walce ze stresem. Maciej Szaciłło przygotował więc na oczach widzów Dzień Dobry TVN olejek na stopy, który rozwiązuje problemy z zasypianiem. Podzielił się również przepisem na działający cuda kosmetyk z aloesu i płatków nagietka.

- Takie oleje mają niesamowite właściwości, super regenerują, nawilżą, rozgrzewają, wychładzają - w zależności od tego, jakich ziół użyjemy. My używamy od 12 do 15 ziół, między innymi płatków róży damasceńskiej, drzewa sandałowego, rumianku. Mamy wrażenie, że całą łąkę zamykamy w tym miedzianym garnku - mówią z podekscytowaniem małżonkowie.

Przepisy na konkretne mikstury znajdziecie w naszym materiale wideo.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Katarzyna Chętnik

Źródło: Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości