Pielęgnacja twarzy i ciała

Jak kolagen pomaga zatrzymać młodość skóry?

Pielęgnacja twarzy i ciała

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Cała prawda o kolagenie
Dzień Dobry TVNCała prawda o kolagenie

Po 25. roku życia spada produkcja kolagenu, a to sprawia, że skóra zaczyna szybciej się starzeć. Co możemy z tym zrobić? Po jakie kosmetyki warto sięgnąć? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

Kolagen - co trzeba o nim wiedzieć?

Po 25 roku życia zmniejsza się produkcja kolagenu. Co dekadę spada ona o ok. 10 proc. - W okresie okołomenopauzalnym przez 5 lat po menopauzie może spaść ta produkcja o kolejne 30 proc. Dlatego powinniśmy pamiętać, że kolagen to jest takie białko budulcowe w skórze, które jest odpowiedzialne za prawidłową jędrność, prawidłowe napięcie [...] - mówiła dr n. med. Aleksandra Jagielska, dermatolog.

Warto dodać, że kolagen występuje nie tylko w skórze, ale także m.in. w chrząstkach stawowych, paznokciach, włosach. - Ze względu na szerokie występowanie kolagenu w naszym organizmie ważne jest, aby dbać o jego jakość. [...] Możemy wzmocnić swój organizm, dostarczając odpowiedniej jakości suplementy [...], albo też spożywać produkty bogate w kolagen. [...] Mogą to być produkty odzwierzęce [...] np. galaretki z tzw. nóżek [...], czy rosoły. Mamy też kolagen rybi. Mamy też suplementy, które są kolagenem roślinnym [...] - mówiła specjalistka.

Jak pobudzić skórę do produkcji kolagenu?

W zależności od potrzeb naszej skóry możemy zadziałać takimi składnikami pielęgnacyjnymi, które pobudzą skórę do produkcji kolagenu. Do takich składników należy protinol. - Jeżeli mamy bardziej zmęczoną skórę możemy sobie zaaplikować "kurację uderzeniową" w ampułkach. To jest taka kuracja, którą możemy stosować przez siedem dni w miesiącu. To jest dobra kuracja dla zabieganych - dodała.

Warto dodać, że protinol przywraca "taką młodzieńczą zawartość kolagenu". - Stymuluje nie tylko produkcję kolagenu typu I, ale również kolagenu typu III. Kolagen typu I jest odpowiedzialny za elastyczność skóry, ale kolagen typu III to jest tzw. młodzieńczy kolagen. Jeśli proporcje między tymi kolagenami są w proporcjach typowych dla skóry dziecka, to wtedy ta skóra jest w najlepszej kondycji. [...] Protinol przywraca proporcje typowe dla młodej skóry - mówiła.

Dodatkowo warto też stosować serum. - [...] Serum nakładamy codziennie. [...] Ma bardzo fajną konsystencję, jest rozświetlające i napinające, ujędrniające skórę. Serum [...] zawsze nakładamy na oczyszczoną skórę. W zależności od potrzeb naszej skóry możemy je nakładać dwa razy dziennie - mówiła.

Jakie jeszcze kosmetyki warto stosować? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości