Porady stylistki

Damskie kapelusze na lato i zimę. Który wybrać? Jak je nosić?

Porady stylistki

Aktualizacja:
Uśmiechnięta kobieta w kapeluszu
E+SolStock / Getty Images

Niewiele dodatków przyciąga taką uwagę, jak dobrze dobrany damski kapelusz. Jednak jego wybór nie należy do najłatwiejszych. W zależności od pory roku możemy nosić damski kapelusz zimowy lub damski kapelusz letni. Każdy z nich idealnie sprawdzi się w połączeniu z innymi stylizacjami.

Kapelusze towarzyszą kobietom od wieków. Historycy szacują, że pierwszy kapelusz damski pojawił się w Europie już w XVI wieku. Wcześniej kobiece nakrycia głowy z reguły nie miały ronda, więc trudno nazywać je kapeluszami. W przypadku tak długiej historii pewnym jest, że dziś do dyspozycji będziemy mieli dziesiątki, jeśli nie setki krojów kapelusza.

Letni kapelusz damski – słomkowy, lniany, z fałdką

Większości z nas kapelusze damskie kojarzą się przede wszystkim z latem. To typowe, że ciepła pora roku wymaga ochrony przed promieniami słońca. Sporo mówi się o szkodliwym promieniowaniu UV. Z latem najbardziej kojarzy nam się słomkowy kapelusz damski. Najważniejsze jest w nim rondo, ponieważ zapewnia tak potrzebny w tym czasie cień. Jednak damski kapelusz plażowy nie musi być koniecznie słomkowy. Może być wykonany z innego materiału, choć z reguły chodzi też o to, by był przewiewny. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by damski kapelusz przeciwsłoneczny został wykonany np. z lnu. Lniane kapelusze idealnie pasują do lekkich strojów plażowych.

Kapelusze damskie na lato dają jednak zdecydowanie więcej możliwości. Nie zawsze wszak wybieramy się na plażę. Można pojechać nad wodę w zupełnie innym celu – wtedy na przykład przyda się damski kapelusz wędkarski.

Patrząc na bardziej eleganckie wzory, musimy koniecznie wspomnieć o modelu, który został pożyczony od mężczyzn i troszkę ewoluował – to fedora, charakterystyczny model z początku XX wieku, posiadający wklęsłą fałdkę wzdłuż główki. Każdy, kto oglądał kiedykolwiek filmy z Humphreyem Bogartem lub jeden z epizodów przygód Indiany Jonesa, na pewno zna krój takiego kapelusza. W naszej, polskiej wersji jest to filcowy kapelusz damski z trochę szerszym rondem. Wgniecenie zwykle się na nim pojawia, ale nie jest obowiązkowe. Nie posiadają go np. eleganckie kapelusze damskie noszone do sukienek.

Zimowy kapelusz damski – włoski, z rondem, pillbox hat

Gdy nadchodzi zima, myślimy raczej o ciepłych czapkach. Tego rodzaju nakrycie głowy nie zawsze jednak nadaje się na bardziej eleganckie okazje, a tych zimą nie brakuje. Damski kapelusz na zimę też może być ciepły. Wiele zależy od tego, z jakiego materiału jest on wykonany. Modny włoski kapelusz filcowy lub wełniany to rozwiązanie eleganckie i chroniące przed chłodem.

Nie zawsze jednak ochrona przed zimnem jest najważniejsza. Zdarza się, że stylizacja wygrywa z poczuciem komfortu. Przykładem mogą być bale karnawałowe, które przypadają właśnie na sezon zimowy. Elegancki czarny kapelusz damski z szerokim rondem może wyglądać świetnie, ale – niestety – nie zawsze musi chronić przed chłodem. W takiej sytuacji lepiej po prostu ograniczyć czas przebywania pod gołym niebem.

Do stroju bardziej wyjściowego mogą pasować również damskie kapelusze z małym rondem. Niekiedy jest ono całkiem minimalne i kojarzy się raczej z grubym otokiem. Przykładem może być pillbox hat, spopularyzowany przed laty przez Jacqueline Kennedy. Pod względem budowy to raczej toczek niż kapelusz, ale wywinięty materiał sprawia wrażenie niewielkiego ronda, dlatego zalicza się go zwykle do kapeluszy.

Kapelusz damski między sezonami – fedora, kowbojski, sportowy

Wiosna i jesień to również czas, kiedy możemy nosić kapelusze. Oczywiście wiele zależy od pogody. Wczesną jesienią da się jeszcze nosić letnie modele, choć raczej nie będzie to już damski kapelusz przeciwsłoneczny. Jesienią sięgnąć możemy za to po fedorę lub damski kapelusz kowbojski, które doskonale będą się komponowały z lekkim szalem i płaszczem. To również odpowiedź na pytanie, do czego nosić damski kapelusz. W chłodniejszych miesiącach zdecydowanie warto dobierać go do płaszcza. W cieplejszych należy raczej kierować się spójnością z wybranymi dodatkami.

Wiosna z kolei wymusza na modzie powrót do lekkości. Odkładamy więc na bok wszelkiego rodzaju damskie kapelusze na zimę i sięgamy po coś lżejszego. Z pomocą może nam tu przyjść moda sportowa. Damski kapelusz sportowy stał się modny w Europie wśród miejskich subkultur młodzieżowych, zwłaszcza związanych z hip-hopem, stając się odpowiedzią na amerykańską czapeczkę bejsbolową. Pomysł z wykorzystaniem kapelusza sportowego szybko podchwycili projektanci, dzięki czemu dziś jest on jednym z nieodłącznych elementów lekkiej mody miejskiej.

Bez względu na to, czy wiemy, jak nosić kapelusz damski, warto próbować. Wystarczy dobrze zestawić go z wierzchnim odzieniem i dobrać odpowiednie dodatki. To wcale nie takie trudne. W zamian zyskujemy bardzo dużo. Damskie kapelusze podkreślają indywidualizm oraz charakter. Jeżeli nauczymy się w nich chodzić, zyskamy nie tylko modny element ubioru, lecz także dodatkowy atut podkreślający naszą osobowość.

Kapelusze to całe jej życie:

Zobacz także:

"Moda na zielone", czyli zainteresowanie kolekcjonowaniem kwiatów. Za niektóre ludzie płacą kilka tysięcy złotych

Moda vintage. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy zakupie i jak łączyć elementy garderoby

Moda sprzed 15 lat nie wymarła. Jak korzystać z ówczesnych trendów obecnie?

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości