Pielęgnacja twarzy i ciała

Dezynfekcja a zapalenie skóry. Jak dbać o dłonie i nie dopuścić do ich wysuszenia?

Pielęgnacja twarzy i ciała

Aktualizacja:

Z uwagi na panującą epidemię wszyscy sumiennie myjemy i dezynfekujemy ręce. Niestety stosowanie się do środków bezpieczeństwa chroniących przed koronawirusem odbija się kondycji naszej skóry. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się osoby, które cierpią z powodu chorób dermatologicznych, np. atopowego zapalenia skóry. W programie dermatolog wyjaśnił, jak dbać o ręce w tym trudnym czasie.

Problem z suchą skórą

Działanie substancji drażniących, takich jak mydło czy żel antybakteryjny, pozbawia skórę bariery ochronnej, co może przyczynić się do powstawania zmian zapalnych i wysuszenia.

1/3 pacjentów ma zmiany na tle suchości – suchości dłoni, zaostrzenia chorób, które przebiegają z suchością. Byłem zdziwiony, że jest aż tylu pacjentów w stanie zaognionej skóry

– wyznał dr Łukasz Preibisz, dermatolog.

Problem dotyczy przeważnie dzieci i osób starszych. Jak zauważył specjalista, dzieci często z opóźnieniem informują swoich rodziców o pojawiających się u nich zmianach skórnych. Z kolei w przypadku seniorów chodzi na ogół o to, że piją mniej wody, ich skóra jest starsza.

Po każdym myciu, jeżeli jesteście w miejscu bezpiecznym, czyli w domu, należy wziąć krem i po prostu posmarować się kremem. To jest najprostsza rzecz. Krem: barierowy albo emolient, albo nawet zwykła wazelina

– stwierdził dr Preibisz.

Zakręcanie na mokro - sposób na suche dłonie

Dermatolog polecił bardzo prosty, domowy sposób z przesuszoną skórę dłoni. Polega on na tym, że po nałożeniu na dłonie grubej warstwy emolientu, należy owinąć je gazikiem i skropić solą fizjologiczną. Dla lepszego efektu można włożyć ręce w folię.

Taka terapia raz w tygodniu spowoduje, że ta skóra zaczyna się dobrze naprężać, nawilżać. To jest coś, co ja bardzo często moim pacjentom polecam, z sukcesem

– przyznał dermatolog.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

  • zaczerwienienie i suchość skóry;
  • swędzenie i skłonność do nawracających zakażeń bakteryjnych;
  • zmiany skóry (mogą występować na całej powierzchni skóry, ale najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach, twarzy i szyi.

Atopowe zapalenie skóry występuje często w towarzystwie innych schorzeń takich, jak astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar sienny czy alergiczne zapalenie spojówek. W skrajnych wypadkach może pojawić się również rumień, nadżerki, pęcherzyki oraz grudki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Na ratunek przesuszonym dłoniom. Jak zrobić w domu kosmetyki z płatków owsianych?

Atopowe zapalenie skóry. Choroba, w której może pomóc psycholog

Jak pielęgnować cerę wrażliwą? Charakterystyka, kosmetyki, pielęgnacja

Autor: Agata Polak

Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN

Pozostałe wiadomości